Zainaugurowano olsztyńską odsłonę Światowego Kongresu Kopernikańskiego

21.06.2023. Od lewej: rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski, rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala oraz dyrektor Instytutu Historii Nauki PAN dr. hab. Jacek Soszyński podczas uroczystej inauguracji olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Centrum Konferencyjne UWM w Olsztynie. PAP/Tomasz Waszczuk
21.06.2023. Od lewej: rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel, rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski, rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala oraz dyrektor Instytutu Historii Nauki PAN dr. hab. Jacek Soszyński podczas uroczystej inauguracji olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Centrum Konferencyjne UWM w Olsztynie. PAP/Tomasz Waszczuk

O życiu i działalności Mikołaja Kopernika oraz o materialnej spuściźnie po astronomie i kanoniku warmińskim będą rozmawiać uczestnicy rozpoczętego w środę Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Olsztynie. Uczestnicy Kongresu odwiedzą miejsca na Warmii, gdzie Kopernik żył i pracował

W liście skierowanym do uczestników olsztyńskiej odsłony Światowego Kongresu Kopernikańskiego minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wspomniał, że inspiracją do zorganizowania tego wydarzenia stała się 550. rocznica urodzin wybitnego astronoma. "Kongres to prawdziwe święto nauki. Jest owocem współpracy czołowych polskich uczelni: Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytutu Historii Nauki PAN. Ponadto gromadzi wybitnych naukowców z całego świata"- napisał minister Przemysław Czarnek.

Jak podkreślił szef resortu edukacji i nauki, spotkanie w Olsztynie "jest wspaniałą okazją przybliżenia autora dzieła teorii heliocentrycznej a także jego wpływu na rozwój nauki, kultury i sztuki".

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że "Kopernik - wszechstronny naukowiec, którego w tym roku w sposób szczególny wspominamy i honorujemy, był bardzo mocno związany z Warmią". "Jako mieszkańcy regionu wspominamy o tym z dumą przy każdej okazji. Życzę uczestnikom, aby najbliższe dni spędzone w Olsztynie były przepełnione refleksją, ożywioną dyskusją a przede wszystkim zadziwieniem nad intelektem i talentami najsłynniejszego polskiego astronoma"- zaznaczył wojewoda Chojecki.

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin zauważył, że "na Warmii są świadectwa bytności i twórczości Kopernika oraz ujawniania jego wielu talentów". "Przez 29 lat Kopernik mieszkał we Fromborku, przez 7 lat w Lidzbarku Warmińskim i 4 lata w Olsztynie i wszędzie możemy znaleźć ślady bytności Kopernika takie, jak tablicę astronomiczną na olsztyńskim zamku czy dokumenty" - dodał.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wspomniał o ważnej roli trzech uczelni w propagowaniu myśli Kopernika i uniwersyteckiego przesłania.

Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzy Przyborowski pytał "co winnyśmy zrobić, by dorobek, który po sobie Kopernik zostawił: wartości, idee, mogły kształtować przyszłe pokolenia?". "Kopernik może być przykładem niezwykłej postawy wobec funkcji i obowiązków, jakie przyszło mu pełnić. Jako uczony, człowiek o niezwykłej odwadze i pokorze, Kopernik powinien być symbolem walki o prawdę. Wszyscy wiemy, że bardzo odważnie podejmował wyzwania, stawiał prawdę na pierwszym miejscu, ponad własny interes"- mówił prof. Przyborowski.

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala zaznaczył, że zamysł Światowego Kongresu Kopernikańskiego był taki, by uczeni i specjaliści mogli odwiedzić wszystkie miejsca w Polsce związane z astronomem. "Narodziny Kopernika, chrzest i pierwsze nauki w Toruniu, potem okres studiów w Krakowie i wreszcie Olsztyn i Warmia, gdzie Mikołaj Kopernik spędził większość swego życia"- mówił prof. Sokala. Dodał, że trzy uczelnie - czyli UMK, UJ i UWM - nadal będą współpracować i propagować dziedzictwo astronoma.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel podkreślił, że mimo iż krakowska część Światowego Kongresu Kopernikańskiego zakończyła się, to wciąż odbywają się tam wydarzenia związane z Rokiem Kopernika: wystawy w Bibliotece Jagiellońskiej, koncerty i spektakle. Przypomniał, że w Warszawie na Zamku Królewskim wciąż czynna jest wystawa "Kopernik i jego świat".

Światowy Kongres Kopernikański ma formułę "kroczącą". Uroczyste rozpoczęcie Światowego Kongresu Kopernikańskiego odbyło się 19 lutego w Toruniu, mieście narodzin Kopernika. Następnie wszystkich zainteresowanych dziedzictwem astronoma gościł Kraków (24–26 maja 2023 r.), studenckie miasto twórcy teorii heliocentrycznej. W końcu przyszedł czas na Olsztyn, stolicę Warmii, z którą Mikołaj Kopernik związał swoje losy na około 40 lat.

Uczestnicy olsztyńskiej odsłony Kongresu wezmą udział w obradach w dwóch sekcjach.

Sekcja biograficzna podzielona została na dwa główne wątki (1. Młodość i edukacja Mikołaja Kopernika; 2. Mikołaj Kopernik – życie i działalność). Zaplanowanych zostało w niej kilka paneli tematycznych i dyskusyjnych (np. Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika – fakt medialny czy fakt naukowy?).

Druga sekcja poświęcona została tematyce muzealno-konserwatorskiej. Podejmowane w niej wątki będą dotyczyły materialnej spuścizny po Koperniku i działań na rzecz ochrony i promocji pamiątek z nim związanych.

Podczas olsztyńskiej części Światowy Kongres Kopernikański wyjdzie z murów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę lepiej poznać miejsca związane z życiem i działalnością Kopernika na Warmii. Obrady odbywać się będą w miejscach na Szlaku Kopernikowskim – w Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie i na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Uczestnicy ŚKK odwiedzą także Frombork, który przez kilka dekad był domem Kopernika i stał się też miejscem jego spoczynku. (PAP)

Nauka w Polsce,  Agnieszka Libudzka

ali/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Projekt noweli ustaw o j. polskim i NAWA trafił do konsultacji

  • Fot. Adobe Stock

    Resorty zdrowia i nauki: kierunki lekarskie na uczelniach z negatywną opinią PKA - bez limitu miejsc

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera