Pod koniec czerwca premiera filmu dokumentalnego „Polarniczki”

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

23 czerwca podczas Festiwalu Moc Gór w Zakopanem odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Polarniczki” (ang. „Ant/Arctic Women”), prezentującego nieopowiedziane dotąd historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce.

Dokument jest inspirowany reportażem Dagmary Bożek pt. „Polarniczki. Zdobywczynie podbiegunowego świata”. Reżyserem jest Kuba Witek – podróżnik i twórca filmów dokumentalnych, m.in. ukazujących życie na Północy. Muzykę – stworzoną m.in. na bazie dźwięków nagrywanych przez naukowców badających lodowce Spitsbergenu – skomponował Łukasz Palkiewicz.

„Prezentujemy nieznane szerszemu gronu odbiorców historie polskich pionierek badań polarnych w Arktyce i Antarktyce. To historie, które mogą być inspiracją dla każdego, że w życiu warto podążać własną ścieżką” – powiedziała Dagmara Bożek, konsultantka merytoryczna filmu i popularyzatorka wiedzy o polarnictwie.

Film przedstawia historie pięciu bohaterek. Są nimi: biotechnolog Anna Kołakowska, chemik Wiesława Ewa Krawczyk, ekolog Anna Krzyszowska Waitkus, lichenolog Maria Agata Olech i hydrolog Joanna Pociask-Karteczka.

„To pionierki, które przecierały szlaki w środowisku wówczas zdominowanym przez mężczyzn. Są wśród nich kierowniczki wypraw i badaczki z dużymi osiągnięciami” – wskazała Dagmara Bożek.

Zdjęcia do filmu „Polarniczki” rozpoczęły się w lutym 2022 r. Dokument trwa niemal godzinę. Twórcy wykorzystali zdjęcia z zasobów reżysera, który w ostatnich latach dokumentował życie m.in. na Grenlandii, Spitsbergenie, Wyspach Owczych i Islandii, a także materiały archiwalne z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęły Polska Akademia Nauk, Ambasada RP w Oslo i Komitet Badań Polarnych. Koproducentem filmu jest Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi, a głównym sponsorem – firma Dekpol Budownictwo, która realizuje projekt modernizacji Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego. Partnerami projektu są Instytut Oceanologii PAN oraz Instytut Biochemii i Biofizyki PAN. Realizacja filmu była także możliwa dzięki wsparciu finansowemu poprzez crowdfunding.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Informacje o pokazach „Polarniczek” można znaleźć na stronie internetowej filmu.

Szerzej o powstaniu filmu pisaliśmy tutaj.

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 06.04.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maciej Gdula PAP/Radek Pietruszka

    Gdula: stworzyliśmy system, w którym wiele osób traci pasję do nauki

  • Kryształ cukru pod mikroskopem; Adobe Stock

    Rozpoczął się Tydzień Kryształów w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera