Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
01.06.2023 aktualizacja 01.06.2023

Politechnika Rzeszowska rozpoczęła rekrutację na nowy rok akademicki

25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie.  PAP/Darek Delmanowicz 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

Ponad 6,5 tys. miejsc i 36 kierunków studiów do wyboru. Politechnika Rzeszowska o północy (1 czerwca) rozpoczęła rekrutację na nowy rok akademicki.

Uczelnia przygotowała ponad 3,2 tys. miejsc na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i ponad 1,5 tys. na studiach drugiego stopnia. PRz może też przyjąć 1,6 tys. osób na studia zaoczne.

W ofercie uczelni znalazły się cztery nowe kierunki. Na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa – inżynieria mechaniczna oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego. Na Wydziale Zarządzania – inżynieria procesów biznesowych. Na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli - inteligentne systemy i technologie produkcji, ale kierunek czeka jeszcze na akceptację Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W ten sposób PRz dopasowuje ofertę do zmieniających się potrzeb rynku pracy i trendów gospodarczych. "Potrzeba uruchomienia nowych kierunków jest umotywowana analizą rynku, czyli m.in. zgłaszaniem zapotrzebowania na wykwalifikowaną kadrę inżynierską i menedżerską przez kilkaset przedsiębiorstw - głównie, ale nie tylko - z regionu południowo-wschodniej Polski" – przekazał PAP rzecznik uczelni Damian Gębarowski.

Każdy z 7 wydziałów Politechniki Rzeszowskiej ma radę gospodarczą, którą tworzą przedsiębiorstwa. To one proponują zmiany w programie nauczania i sugerują powstawanie nowych kierunków studiów.

"Obecnie notujemy bardzo duże zapotrzebowanie na inżynierów we wszystkich gałęziach gospodarki, co jest szczególnie zauważalne np. po kierunkach studiów: inżynieria chemiczna, inżynieria materiałowa czy technologie chemiczne. Popyt na inżynierów w regionie jest kilkukrotnie większy niż liczba wykształconych inżynierów" – dodał rzecznik uczelni.

Rekrutacja na nowy rok akademicki rozpoczęła się 1 czerwca o północy. Potrwa do 12 lipca. Wyniki zostaną opublikowane dwa dni później. Rekrutacja uzupełniająca zakończy się 13 września, a lista przyjętych osób ukaże się 15 września.

W ubiegłym roku, największym zainteresowaniem cieszyły się studia na kierunkach: budownictwo, informatyka, lotnictwo i kosmonautyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, architektura, automatyka i robotyka, inżynieria i analiza danych, finanse i rachunkowość. "Chętnych było kilkukrotnie więcej niż miejsc" – powiedział Damian Gębarowski. Zainteresowanie studiami na Politechnice Rzeszowskiej w 2022 roku zwiększyło się o ok. 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.(PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Lipska

al/ mark/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023