W czwartek w południe wystartuje rekrutacja na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczelnia utworzyła nowe kierunki na studiach II stopnia – filologię ukraińską i elektroradiologię.
Na rok akademicki 2023/2024 UJ przygotował ok. 20 tys. miejsc, w tym 17 tys. dla obywateli Polski. To liczby zbliżone do tych z lat ubiegłych.
„Od kilku lat prowadzimy politykę projakościową, nie spowodowało to ucieczki kandydatów” – powiedział w środę na konferencji prasowej prorektor ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian.
Poinformował, że w tym roku uczelnia nie otwiera nowych kierunków na studiach I stopnia. „Uznaliśmy, że nasza oferta odpowiada temu, czego oczekuje rynek” – wyjaśnił.
Na studiach II stopnia pojawią się dwa nowe kierunki. „Filologia ukraińska. Język – komunikacja – przekład odpowiada stałemu trendowi, ale też kontekstowi (wojna w Ukrainie – PAP), zwiększonego zainteresowania” – powiedział Kamil Gajęcki z działu rekrutacji. Liczba miejsc przewidzianych na tym kierunku to 20 dla cudzoziemców i 12 dla obywateli polskich.
Elektroradiologia to studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Uczą wykonywania badań diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej, a także diagnostyki elektromedycznej. Celem kierunku jest wykształcenie nowej kadry dla potrzeb opieki zdrowotnej. „To kierunek wyjątkowy, w całym kraju istnieje tylko kilka uczelni wyższych prowadzących studia o podobnym programie” – powiedział Gajęcki.
Koniec rejestracji na studia I stopnia nastąpi 9 lipca, na studia II stopnia – 12 lipca (w przypadku egzaminu) i 16 lipca (bez egzaminu). Kandydaci muszą się zarejestrować przez system internetowej rekrutacji kandydatów (IKR). Opłata rekrutacyjna wynosi 85 lub 100 zł za każdą dokonaną rejestrację.
W rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 największym zainteresowaniem cieszyły się psychologia, prawo, filologia angielska i kierunek lekarski.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.