Nauka dla Społeczeństwa

03.10.2023
PL EN
31.05.2023 aktualizacja 31.05.2023

Kraków/ W czwartek w południe startuje rekrutacja na Uniwersytet Jagielloński

 31.05.2023. Rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel (2L), prorektor ds. dydaktyki prof. dr hab. Armen Edigarian (2P), dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ Piotr Szumliński (P) oraz kierownik Działu Rekrutacji na Studia UJ Kamil Gajęcki (L) podczas konferencji prasowej nt. rekrutacji na Uniwersytecie Jagiellońskim na rok akademicki 2022/2023, 31 bm. w sali senackiej Collegium Novum UJ w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski 31.05.2023. Rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel (2L), prorektor ds. dydaktyki prof. dr hab. Armen Edigarian (2P), dyrektor Centrum Wsparcia Dydaktyki UJ Piotr Szumliński (P) oraz kierownik Działu Rekrutacji na Studia UJ Kamil Gajęcki (L) podczas konferencji prasowej nt. rekrutacji na Uniwersytecie Jagiellońskim na rok akademicki 2022/2023, 31 bm. w sali senackiej Collegium Novum UJ w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

W czwartek w południe wystartuje rekrutacja na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczelnia utworzyła nowe kierunki na studiach II stopnia – filologię ukraińską i elektroradiologię.

Na rok akademicki 2023/2024 UJ przygotował ok. 20 tys. miejsc, w tym 17 tys. dla obywateli Polski. To liczby zbliżone do tych z lat ubiegłych.

„Od kilku lat prowadzimy politykę projakościową, nie spowodowało to ucieczki kandydatów” – powiedział w środę na konferencji prasowej prorektor ds. dydaktyki prof. Armen Edigarian.

Poinformował, że w tym roku uczelnia nie otwiera nowych kierunków na studiach I stopnia. „Uznaliśmy, że nasza oferta odpowiada temu, czego oczekuje rynek” – wyjaśnił.

Na studiach II stopnia pojawią się dwa nowe kierunki. „Filologia ukraińska. Język – komunikacja – przekład odpowiada stałemu trendowi, ale też kontekstowi (wojna w Ukrainie – PAP), zwiększonego zainteresowania” – powiedział Kamil Gajęcki z działu rekrutacji. Liczba miejsc przewidzianych na tym kierunku to 20 dla cudzoziemców i 12 dla obywateli polskich.

Elektroradiologia to studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Uczą wykonywania badań diagnostycznych i terapeutycznych w zakresie radiologii, radioterapii i medycyny nuklearnej, a także diagnostyki elektromedycznej. Celem kierunku jest wykształcenie nowej kadry dla potrzeb opieki zdrowotnej. „To kierunek wyjątkowy, w całym kraju istnieje tylko kilka uczelni wyższych prowadzących studia o podobnym programie” – powiedział Gajęcki.

Koniec rejestracji na studia I stopnia nastąpi 9 lipca, na studia II stopnia – 12 lipca (w przypadku egzaminu) i 16 lipca (bez egzaminu). Kandydaci muszą się zarejestrować przez system internetowej rekrutacji kandydatów (IKR). Opłata rekrutacyjna wynosi 85 lub 100 zł za każdą dokonaną rejestrację.

W rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 największym zainteresowaniem cieszyły się psychologia, prawo, filologia angielska i kierunek lekarski.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023