Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
29.05.2023 aktualizacja 29.05.2023

Uniwersytet w Białymstoku będzie realizował edukacyjny projekt "Misja Bioróżnorodność"

Fot. Piotr Duniewski, UwB Fot. Piotr Duniewski, UwB

Blisko 200 uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych będzie miało szansę zdobywać wiedzę na temat bioróżnorodności podczas warsztatów, zajęć w terenie i laboratoriach uczelni, a także wykładów w ramach projektu Uniwersytetu w Białymstoku "Misja Bioróżnorodność". Start we wrześniu.

"Misja Bioróżnorodność" otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW); projekt potrwa dwa lata - poinformowano w piątek na konferencji prasowej, podczas której podpisano umowy na realizację tego przedsięwzięcia.

Jak mówił zastępca prezesa NFOŚiGW Sławomir Mazurek, "Misja Bioróżnorodność" to już kolejny projekt uczelni, który zdobył dofinansowanie z funduszu (wcześniej UWB pozyskał środki na jedną z edycji Młodzieżowego Uniwersytetu Przyrodniczego - PAP). "Dziękuję za to holistyczne podejście, które będzie pozwalało młodym ludziom, żeby zdobyli tę wiedzę w sposób bezpośredni" - powiedział Mazurek. Dodał, że szczególnie po etapie pandemii jest ważne, aby młodzież, chcąc zdobywać wiedzę, wychodziła na zajęcia w terenie.

"W terenie możemy zrozumieć, czym jest dynamika populacji, czym jest sukcesja, jak wyglądają te procesy i w jaki sposób je stymulować, żebyśmy to bogactwo, które szczególnie w tym rejonie Polski mamy, żebyśmy je zachowali, żebyśmy je mogli pomnażać" - mówił Mazurek. Podkreślił, że ważnym aspektem projektu jest to, że w ramach niego młodzi ludzie swoją wiedzą będą dzielić się z rówieśnikami i najbliższymi.

Prorektor ds. rozwoju UwB dr. hab Jarosław Matwiejuk mówił, że projekt będzie realizowany na jednym z najlepszych wydziałów uczelni - wydziale biologii. Zaznaczył, że umowa na dofinansowanie tego projektu z NFOŚiGW jest docenieniem badaczy uniwersytetu. "Nie da się lepiej +Misji Bioróżnorodność+ przeprowadzić niż tu właśnie na Podlasiu, gdzie mamy do czynienia ze zróżnicowaną przyrodą, ale także z tymi, którzy się tą przyrodą interesują" - powiedział.

Jedna z pomysłodawczyń i koordynatorka projektu dr hab. Ada Wróblewska z wydziału biologii UwB mówiła, że idea projektu narodziła się w 2022 roku, gdy obchodzony był jubileusz związany z bioróżnorodnością, a działania skierować do młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

W ramach dwuletniego projektu przewidziano dwie tury; każda z nich potrwa osiem miesięcy. Przewidziano zajęcia laboratoryjne, terenowe, wykłady z różnych dziedzin nauk przyrodniczych i ścisłych: biologii, chemii, fizyki i matematyki. Wróblewska mówiła, że w każdą z nich "wkomponowana jest myśl dotycząca bioróżnorodności", a podczas warsztatów będą wykorzystywane najnowszych techniki, także sztucznej inteligencji. Młodzież będzie przygotowywała też kampanię informacyjno-edukacyjną, a na zakończenie odbędzie się piknik naukowy.

Projekt skierowany jest do uczniów z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego, uczniów z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Łącznie w "Misji" weźmie udział blisko 200 uczniów.

Projekt "Misja Bioróżnorodność" uzyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 630 tys. zł.(PAP)

Sylwia Wieczeryńska

swi/ ann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023