Rewolucje naukowe tematem 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Ciekawe - a czasami wręcz zaskakujące - pokazy naukowe, rozmowy z badaczami, spotkanie z najbardziej zaawansowaną wersją robota humanoidalnego, tworzenie map 2D i 3D lodowców, rozważania na temat sterowania urządzeniami za pomocą myśli - to niektóre z atrakcji czekających na gości tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, zaplanowanego na sobotę.

26. już edycja tego wydarzenia odbędzie się 27 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Jej hasło przewodnie brzmi „Rewolucje Naukowe”.

Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny Piknik poświęcony będzie kamieniom milowym w rozwoju nauki: innowacyjnym odkryciom, wielkim wynalazkom i fascynującym zjawiskom. Uczestnicy będą mogli zgłębić swoją wiedzę odwiedzając specjalnie przygotowane strefy tematyczne.

Pierwszą z nich jest "Strefa przyszłości", w której będzie można się dowiedzieć o najnowszych wynalazkach, technologiach oraz badaniach prowadzonych przez naukowców. Kolejna to "Strefa organizatorów", gdzie odwiedzający będą mogli poznać atrakcje przygotowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Trzecia, "Strefa cywilizacji", przybliży gościom technologie i badania mające wpływ na nasze życie codzienne. Do najmłodszych miłośników nauki skierowana będzie "Strefa rodzinna", choć zaciekawić ich może także "Strefa kultowych eksperymentów", pełna kolorowych i intrygujących doświadczeń. Majsterkowicze i konstruktorzy znajdą coś dla siebie w strefie "Zrób to sam". Ostatnim elementem pikniku będzie "Strefa zdrowia", dotycząca współczesnych metody leczenia oraz dbania o nasze zdrowie.

Jeśli chodzi o poszczególne atrakcje, to zwiedzający będą mogli m.in. stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie krystalizacji kryształów. Chętni zapoznają się z technologią pozyskiwania energii przy wykorzystaniu światła UV. Nie zabraknie również informacji dotyczących technik, pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. Będzie też okazja do zobaczenia najbardziej zaawansowanej wersji robota humanoidalnego Kopernik (znanego z CNK), który dzięki sztucznej inteligencji potrafi komunikować się w każdym temacie. Entuzjaści scenicznych pokazów naukowych będą mogli liczyć na spektakularne występy na scenie głównej oraz rozmowy z prowadzącymi.

W sumie w wydarzeniu weźmie udział ponad 100 instytucji z kraju i zagranicy.

Na antenie Polskiego Radia już od poniedziałku 22 maja odbywać się będą audycje poświęcone 26. Piknikowi Naukowemu. Ich pełen harmonogram można znaleźć na stronie internetowej.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej na stronie: pikniknaukowy.pl

Katarzyna Czechowicz

kap/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera