27. Piknik Naukowy pod hasłem “Nie do wiary!” - już w sobotę w Warszawie

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie (rg/doro) PAP/Rafał Guz
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie (rg/doro) PAP/Rafał Guz

Wybuchowe bakterie, okulary do czytania na leżąco czy buty do wykrywania metalu i inne atrakcje zobaczą uczestnicy 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Impreza odbędzie się już w sobotę 15 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”.

W sobotę w godzinach 11-20:00 na błoniach Stadionu Narodowego można będzie zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe i ciekawe doświadczenia. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. Są wśród nich instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe.

Wstęp jest bezpłatny.

Piknik Naukowy to największa w Europie plenerowa impreza promująca naukę. Organizatorzy - Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik - przygotowali strefy tematyczne, umożliwiające poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków.

W części "Strefa Twórców" będzie można budować, konstruować i majsterkować, a także znaleźć wiele pomysłów i inspiracji do samodzielnego tworzenia. W "Strefie Przyszłości" oglądać będzie można wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie. W "Strefie Cywilizacji" znajdą się stanowiska związane z historią, sztuką, językiem, komunikacją i naukami społecznymi; "Strefa Kultowych Eksperymentów" to eksperymenty i doświadczenia: ciekły azot, suchy lód, para, piana i kolory; "Strefa Rodzinna" to z kolei atrakcje dla najmłodszych uczestników; w "Strefie Zdrowia" o odkryciach naukowych zmieniających oblicze medycyny i nowatorskie metody leczenia wielu chorób. Z kolei w "Strefie Organizatorów" będzie można zapoznać się z listą wystawców, instytucji oraz atrakcji.

27. Piknik Naukowy to okazja do poznania i przyjrzenia się z bliska wielu spektakularnym osiągnięciom naukowym.

Będzie można zobaczyć wybuchowe bakterie, zarejestrować własny głos na płycie winylowej i zbudować gramofon, przetestować specjalne okulary do czytania na leżąco oraz buty do wykrywania metalu. Ponadto będzie można się dowiedzieć, czy woda może być paliwem rakietowym; namalować obrazy farbami, które oczyszczają powietrze, porozmawiać z humanoidalnym robotem, obejrzeć pod mikroskopem komórki hodowane in vitro, sprawdzić, co myślą zwierzęta, skorzystać z symulatora starości i poczuć dolegliwości z jakimi borykają się seniorzy i osoby niepełnosprawne. To nie koniec atrakcji – goście Pikniku będą mogli na przykład sklonować chryzantemę. Pojawi się także robotyczny pies Spot, który potrafi dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, patrolować niebezpieczne tereny, a nawet przeprowadzać wstępne badania lekarskie. Będzie też można zbudować łapacz mgły, pozwalający pozyskać wodę z atmosfery, poznać tajemnicę konstrukcji lewitującego stolika i odkryć jasną stronę polaryzacji.

Dziennikarze Polskiego Radia będą relacjonować przebieg imprezy i prowadzić z terenu Pikniku, audycje na żywo.

Więcej na stronach: www.polskieradio.pl , www.kopernik.org.pl, pikniknaukowy.pl (PAP)

PAP Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera