Uniwersytet Jagielloński znalazł się na 383. miejscu w rankingu The Center for World University Rankings (CWUR). Za nim jest Uniwersytet Warszawski – na 409. pozycji, dalszą pozycję - 602 zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Pierwsze miejsce niezmiennie od 12 lat zajmuje Harvard University.
W rankingu CWUR - The Center for World University Rankings 2023 - znalazło się ponad 2 tys. uczelni z całego świata spośród ponad 20,5 tys. ocenianych.
Czołówkę zestawienia zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce znalazło się osiem. Ich wysoka pozycja nie zmienia się od początku notowań – czyli od 2012 r.
Miejsca na podium zajęły kolejno: Harvard University, Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, Na czwartym i piątym miejscu znalazły się dwa brytyjskie uniwersytety: University of Cambridge i University of Oxford. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Princeton University, University of Chicago, Columbia University, University of Pennsylvania i Yale University. Czołówka była identyczna w poprzedniej edycji rankingu.
W drugiej dziesiątce - poza uczelniami ze Stanów Zjednoczonych - uplasowały się – japoński Uniwersytet Tokijski i brytyjski University College London.
W sumie wśród 2 tys. uczelni znalazły 332 z USA, 314 - z Chin i 114 z Japonii.
Wśród polskich uczelni najwyższe - 383. miejsce - zajął Uniwersytet Jagielloński. Nieco dalej - na 409. miejscu - znalazł się Uniwersytet Warszawski. Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa uplasowała się na 602. miejscu, a Instytut Fizyki Jądrowej PAN na 670. miejscu. Politechnika Warszawska zajęła 723. miejsce, a na 815 pozycji - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Wśród uczelni medycznych najwyżej został oceniony Warszawski Uniwersytet Medyczny – zajął 896. miejsce. Wrocławski Uniwersytet Medyczny zajął natomiast 899. miejsce.
Najodleglejsze miejsce wśród polskich instytucji zajął Instytut Fizyki PAN – z pozycją numer 1984. Ten sam instytut zajmuje 40. pozycję z krajowym zestawieniu
Ranking uniwersytetów CWUR jest tworzony w oparciu o osiem kryteriów: sukcesy absolwentów i kadry dydaktycznej w międzynarodowych konkursach, zatrudnienie absolwentów na dyrektorskich stanowiskach w firmach o zasięgu globalnym, publikacje w cenionych pismach naukowych oraz najbardziej wpływowych periodykach, cytowalność, indeks Hirscha całej uczelni oraz liczbę międzynarodowych patentów.
Ranking powstawał w Arabii Saudyjskiej, a od 2016 r. siedziba Center for World University Rankings mieści się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Wyniki rankingu są dostępne na stronie internetowej: https://cwur.org/. (PAP)
Nauka w P0lsce, Szymon Zdziebłowski
szz/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.