Od wtorku w budynku Podzamcza prezentowana będzie nowa wystawa czasowa pt. "Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat" - poinformowało Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie).
Ekspozycja składa się m.in. z kilkunastu ilustrowanych posterów pokazujących historię wykopalisk archeologicznych i wyniki badań antropologicznych szczątków odkrytych na pruszczańskich cmentarzyskach.
"Wystawa koncentruje się na ludziach, po których nie zostały nazwiska czy imiona, a zapinki, bransolety i paciorki z bursztynu. Poprzez analizę ich kości autorzy starali się dać odpowiedź na pytanie, jak żyli dawni mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego" - podało muzeum w zapowiedzi tego wydarzenia.
Jak przypomnieli muzealnicy, w okresie wpływów rzymskich te tereny były największym ośrodkiem osadniczym nad środkową częścią Zatoki Gdańskiej. Szczególnym okresem w dziejach Pruszcza Gdańskiego był przełom er, gdy tę okolicę zamieszkiwali przedstawiciele kultury oksywskiej (II w. p.n.e. - pocz. I w. n.e.) i kultury wielbarskiej (I-IV/V w. n.e.).
Wystawa powstała dzięki współpracy Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i miasta Pruszcz Gdański, gdzie po raz pierwszy zaprezentowano ją w 2021 r. w Domu Wiedemanna. Wernisaż w elbląskim muzeum odbędzie się we wtorek o godz. 17, bezpośrednio po tym zaplanowano spotkanie z kuratorką wystawy dr Aleksandrą Pudło. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ ann/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.