Lublin/ Spacery tematyczne, warsztaty, wystawy w Ogrodzie Botanicznym UMCS

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Spacery tematyczne z przewodnikiem, warsztaty, wystawy znalazły się w programie letniego sezonu w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ogród, po zimowej przerwie, został otwarty dla zwiedzających w niedzielę.

Wernisaż prac autorskich z haftu krzyżykowego pn. „Przyroda spod igły” zainaugurował w niedzielę otwarcie Ogrodu Botanicznego po zimowej przerwie. W Dworku Kościuszków zaprezentowano rękodzieło inspirowane przyrodą oraz regionem i ludowością Lubelszczyzny i Ukrainy. Autorem prac jest przyrodnik, ornitolog, edukator Krzysztof Wojciechowski, zawodowo związany z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych.

„Ponad 7 tysięcy gatunków i odmian roślin pochodzących z różnych stron świata, zgromadzonych w tematycznych działach i kolekcjach, liczne spotkania edukacyjne i kulturalne, wystawy, warsztaty, imprezy plenerowe, tematyczne spacery z przewodnikiem, a także wydarzenia sportowe, tj. bieg +Botaniczna Piątka+. To wszystko czeka nas w nadchodzącym sezonie” – wymieniła Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS w Lublinie.

Jesienią zeszłego roku pracownicy Ogrodu Botanicznego posadzili cebulki 120 odmian tulipanów, które wkrótce będzie można podziwiać podczas wiosennych spacerów. Sukcesywnie powiększane są również zbiory i kolekcje roślin, w tym np. kolekcje piwonii, kosaćców, liliowców, róż, czy np. bambusów.

W tym roku kontynuowane będą także prace archeologiczne i geomorfologiczne w obrębie Reduty Tadeusza Kościuszki na terenie Ogrodu, wpisanej od jesieni 2020 roku do lubelskiego wojewódzkiego rejestru zabytków. To jedyne zachowane dzieło ziemnego budownictwa obronnego w Polsce, którego autorem i inicjatorem był Tadeusz Kościuszko. Projekt dofinansowano ze środków konkursu MKiDN „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju”.

Ogród Botaniczny UMCS to miejsce chętnie odwiedzane latem przez mieszkańców miasta. Zajmuje teren ponad 21 ha. Położony jest w dolinie rzeki Czechówki, obejmuje jej fragment i przylegające do rzeki od strony zachodniej zbocze, przecięte trzema lessowymi wąwozami oraz część płaskowyżu. Różnice wysokości między najniżej i najwyżej położonymi punktami w Ogrodzie wynoszą około 40 m.

Ogród Botaniczny UMCS będzie można odwiedzać do 31 października.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera