Uczelnie i instytucje

Senat niemal jednogłośnie przyjął ustawę o utworzeniu Akademii Piotrkowskiej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Senat niemal jednogłośnie przyjął w czwartek ustawę o utworzeniu w woj. łódzkim Akademii Piotrkowskiej. Nowa publiczna uczelnia wyższa ma powstać na bazie działającej w Piotrkowie Trybunalskim Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Senat niemal jednogłośnie przyjął w czwartek ustawę o utworzeniu w woj. łódzkim Akademii Piotrkowskiej. Za jej przyjęciem zagłosowało 95 z 97 obecnych senatorów. Odnotowano także jeden głos przeciw i jeden wstrzymujący się.

Dzień wcześniej ustawę przyjętą 9 marca br. przez Sejm poparła bez poprawek senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Dokument przewiduje utworzenie 1 czerwca 2023 r. nowej uczelni publicznej – Akademii Piotrkowskiej z Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w Piotrkowie Trybunalskim.

Zawarte w nim ustalenia umożliwią przejście do Akademii pracowników, którzy jako miejsce wykonywania pracy mają wskazaną Filię, a także studentów, uczestników kształcenia podyplomowego i innych form nauczania, kształcących się do tej pory w Filii.

W ustawie przewidziano możliwość pokrycia z budżetu państwa wskazanej pisemnie przez rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego kwoty rekompensaty, ok. 40 mln zł w związku z przekazaniem Akademii majątku UJK.

Filia kieleckiej uczelni funkcjonuje w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. Obecnie Filia UJK w Piotrkowie kształci studentów na 11 kierunkach m.in. administracji, zarządzaniu, logistyce, historii, filologii angielskiej i pielęgniarstwie. (PAP)

Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera