Uczelnie i instytucje

Łódzkie/ Akademia Piotrkowska chce kształcić magistrów pielęgniarstwa

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Uruchomienie nowego kierunku studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo planuje od przyszłego roku akademickiego Akademia Piotrkowska im. Jana Olszewskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Od 4 lat uczelnia kształci pielęgniarki i pielęgniarzy na studiach I stopnia.

Studia magisterskie z 20 miejscami na kierunku pielęgniarstwo Akademia Piotrkowska chce utworzyć już od października 2025 r. Jak podał w komunikacie przysłanym PAP rektor uczelni dr hab. Jacek Bonarek, będzie to naturalne rozwinięcie oferty, bo akademia od czterech lat kształci pielęgniarki i pielęgniarzy na studiach I stopnia.

"Obok sali niskiej wierności, utworzymy salę wysokiej wierności, w której nasi studenci będą mieć zajęcia praktyczne w warunkach wiernie odtwarzających warunki szpitalne" – podkreślił rektor.

W sali tzw. niskiej wierności celem ćwiczeń - z wykorzystaniem sprzętu medycznego i trenażera/symulatora - jest pomoc w osiągnięciu sprawności manualnej. Natomiast w sali tzw. wysokiej wierności (high-fidelity simulation) możliwie wiernie odtwarza się środowisko kliniczne i pracuje się z pacjentem w postaci symulatora; sale symulacyjne wyglądają niemal identycznie jak sale szpitalne z zaawansowanym sprzętem medycznym.

Niezbędną w pracy praktykę studenci i studentki pielęgniarstwa I stopnia zdobywają w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie; ta współpraca będzie kontynuowana także w odniesieniu do studiów magisterskich.

Akademia Piotrkowska - jedna z najmłodszych publicznych uczelni w Polsce, powołana w 2023 r. - planuje też kolejne nowe kierunki: dietetykę i technologię żywienia. Jej partnerami będą w tym przypadku instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz ośrodki Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Już od letniego semestru trwającego roku akademickiego, czyli od lutego przyszłego roku, studenci akademii będą mogli specjalizować się w grach wideo. Nowa ścieżka kształcenia – "Gry wideo: przeszłość, teraźniejszość, przyszłość" jest nowością na najpopularniejszym kierunku uczelni, czyli na historii. W opinii prof. Bonarka, stworzy ona możliwość wykorzystania specjalistycznej wiedzy studentów historii w projektowaniu gier komputerowych.

"Celujemy w niszę na rynku, bo programistów mamy wielu, ale przy grach historycznych brakuje im często specjalistycznej wiedzy dotyczącej np. uzbrojenia" – wyjaśnił rektor AP.(PAP)

agm/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP uruchamia projekt, który pomoże komercjalizować efekty pracy naukowców

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Koncert muzyki filmowej w ramach 8. Śląskiego Festiwalu Nauki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera