Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
01.06.2023 aktualizacja 01.06.2023

Łódzkie/ Akademia Piotrkowska zainaugurowała swoją działalność

01.06.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2P), rektor Akademii Piotrkowskiej Dariusz Rogut (P), poseł PiS Antoni Macierewicz (3P), minister rolnictwa Robert Telus (3L) i bp Semko Koroza (L) podczas uroczystego otwarcia Akademii Piotrkowskiej, 1 bm. Akademia Piotrkowska rozpoczęła działalność jako samodzielna uczelnia. Zastąpi dotychczasową filię kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z siedzibą w Piotrkowie. PAP/Marian Zubrzycki 01.06.2023. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (2P), rektor Akademii Piotrkowskiej Dariusz Rogut (P), poseł PiS Antoni Macierewicz (3P), minister rolnictwa Robert Telus (3L) i bp Semko Koroza (L) podczas uroczystego otwarcia Akademii Piotrkowskiej, 1 bm. Akademia Piotrkowska rozpoczęła działalność jako samodzielna uczelnia. Zastąpi dotychczasową filię kieleckiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego z siedzibą w Piotrkowie. PAP/Marian Zubrzycki

Swoją działalność zainaugurowała w czwartek Akademia Piotrkowska w Piotrkowie Trybunalskim. "Każde miasto, które ma swoją ważną funkcję w historii i teraźniejszości państwa, musi być miastem akademickim" – podkreślił podczas uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Nowa publiczna uczelnia wyższa powstała na bazie działającej w Piotrkowie Trybunalskim Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ustawę powołującą Akademię Piotrkowską w marcu br. przegłosował Sejm, a w kwietniu podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

W czwartek nowe władze uczelni, jej pracownicy, studenci, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych zainaugurowali uroczyście działalność Akademii Piotrkowskiej.

Powołany na stanowisko rektora dr hab. Dariusz Rogut, dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Akademii Piotrkowskiej, zapewnił, że uczelnia będzie prężnie działającym ośrodkiem akademickim.

"Dziś mamy co świętować. Wierzę głęboko, że z tą kadrą naukowo-dydaktyczną i kolejnymi nauczycielami akademickimi, którzy będą tu pracowali, stworzymy bardzo dobry i prężnie działający ośrodek akademicki. Jestem przekonany, że znajdzie on swoje miejsce na mapie ośrodków akademickich w Polsce, a także na arenie międzynarodowej. Damy radę" – powiedział.

Obecny na uroczystości szef MEiN podkreślił, że to historyczny dzień nie tylko dla Piotrkowa Trybunalskiego. Wskazał, że nowa uczelnia powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym m.in. marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza.

"To jest potrzebne i żałuję tylko, że nie zostało zrobione wcześniej. Po reaktywacji Akademii Zamojskiej, która przez blisko dwa wieki kształtowała Zamojszczyznę, Lubelszczyznę i całą Polskę, po utworzeniu Akademii Mazowieckiej w naszym królewskim Płocku, przychodzi czas na Piotrków Trybunalski – tak samo historyczny, tak samo zasłużony, tak samo ważny na mapie Polski. Każde miasto, które ma swoją ważną funkcję w historii i teraźniejszości państwa, musi być miastem akademickim. Bo akademia rozwija miasto jeszcze bardziej" – podkreślił Czarnek.

Poinformował o dodatkowej jednorazowej subwencji dla Akademii w wysokości 10 mln zł. Pieniądze te mają zapewnić właściwy start nowej uczelni. Minister zapewnił też o pełnym wsparciu dla tej inicjatywy.

"10 mln zł to nie jest nasze ostatnie słowo. Będziemy pracować nad ustawą okołobudżetową, w której chcemy +zainstalować+ środki, które będą służyły wzmocnieniu nowych ośrodków akademickich takich jak Akademia Piotrkowska. (…) Zapewniam, że będziemy wspierać Akademię Piotrkowską od pierwszych godzin jej istnienia" – zadeklarował.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus dodał, że to jeden z dni, który zapisze się złotymi zgłoskami w historii Piotrkowa Trybunalskiego. "To wielka rzecz dla nas wszystkich. Z dumą wchodzimy na listę miast, które mają swoją akademię. Takich miast jest niewiele" – mówił.

Zaangażowany w powstanie uczelni poseł Macierewicz podkreślił, że utworzenie Akademii Piotrkowskiej można porównać do najważniejszych wydarzeń w dziejach Piotrkowa Trybunalskiego – w tym powołania w tym mieście Sejmu RP w 1496 r. i Trybunału Koronnego.

"Można powiedzieć, że Piotrków Trybunalski jest źródłem polskiej rzeczywistości, ale żeby miało to strukturę wykorzystującą potencjał społeczności piotrkowskiej, niezbędna jest wyższa uczelnia" – przekonywał.

Marszałek senior wyraził nadzieję, że Akademia Piotrkowska wkrótce przyjmie imię premiera Jana Olszewskiego.

Filia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach funkcjonowała w Piotrkowie Trybunalskim od 1981 r. początkowo jako filia Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach. W tym roku akademickim studiowało w niej ok. 1000 studentów na 11 kierunkach. W Akademii będą nadal prowadzone studia na kierunkach: administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, filologia, filologia angielska, finanse i rachunkowość, historia, logistyka, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pielęgniarstwo oraz zarządzanie. (PAP)

Nauka w Polsce, Bartłomiej Pawlak

bap/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023