Nauka dla Społeczeństwa

29.02.2024
PL EN
29.03.2023 aktualizacja 29.03.2023

W Grudziądzu odbył się finał konkursu astronomicznego OMSA

Finaliści, ich opiekunowie i jurorzy 49. Ogólnopolskiego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego w Grudziądzu (OMSA). Fot. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu. Finaliści, ich opiekunowie i jurorzy 49. Ogólnopolskiego Seminarium Astronomiczno-Astronautycznego w Grudziądzu (OMSA). Fot. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu.

Najlepsi uczniowie z całej Polski wzięli udział w finale konkursu astronomicznego OMSA w Grudziądzu, przedstawiając swoje miniprace badawcze. Zwyciężyła Maja Zych z Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk.

Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczno-Astronautyczne im. Roberta Głębockiego, znane w skrócie jako OMSA, to jeden z najstarszych polskich konkursów astronomicznych dla młodzieży. W tym roku odbyła się jego 49 edycja. Tradycją dorównuje mu jedynie Olimpiada Astronomiczna, która miała w tym roku edycję numer 66.

W tegorocznym finale OMSA uczniowie zaprezentowali 21 referatów. Uczestnikami były najlepsze osoby z eliminacji wojewódzkich, które odbyły się wcześniej w 13 województwach. W tym roku uczestnicy spotkali się na żywo w Grudziądzu, powracając do tradycyjnej formuły OMSA po 3 latach prowadzenia konkursu w formie online.

„Okres po pandemii nie jest łatwy dla tego typu konkursów w ogóle w Polsce. Mimo wszystko zgłosiło się bardzo wielu uczestników z kilkunastu województw. Część z prelekcji była pracą odtwórczą, a w części prezentowano swój własny uczniowski projekt badawczy, czyli był wkład własny ucznia w poznawanie przyrody, Wszechświata. Pozwala to rozwijać zainteresowania naukowe na poziomie uczniowskim i być może zaowocuje to w przyszłości na przykład studiami na kierunku astronomia” mówi Sebastian Soberski z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.

Zawody finałowe przeprowadzono w Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym w Grudziądzu w dniach 23-25 marca. Tematyka prac, które przygotowali uczestnicy, była różnorodna i obejmowała m.in. pomiary różnych struktur na Księżycu czy Słońcu na podstawie obserwacji z Ziemi, różne kwestie lotów kosmicznych, meteoryty, najmasywniejsze gwiazdy, czy ochronę ciemnego nieba. 15-minutowe prezentacje uczestników oceniało jury złożone z zawodowych astronomów.

Zwyciężczynią została Maja Zych z Krakowskiego Młodzieżowego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Sztuk, która wygłosiła prelekcję pt. „Górki i dołki – czyli jak obliczyć parametry pewnych struktur na Księżycu”.

Miejsce II zajęli Oskar Kościański i Dawid Bugajewski (I LO w Kościanie, woj. wielkopolskie), którzy spróbowali zbadać kratery księżycowe metodami amatorskimi oraz ex aequo Kacper Jagielski i Maksymilian Szutkowski (III LO w Bydgoszczy, woj. kujawsko-pomorskie), którzy z kolei opracowali aplikację ułatwiającą badanie Księżyca na podstawie zdjęć.

Miejsce III zajęła Hanna Hoffmann (Międzynarodowe LO w Zabrzu, śląskie), która w swojej pracy zajęła się prawem kosmicznym, a miejsce IV Marta Czupajło (Publiczna Szkoła Podstawowa w Dobrem, woj. kujawsko-pomorskie), która wyszukała informacje o nieistniejących już gwiazdozbiorach związanych z Polską.

Przyznano też trzy wyróżnienia. Otrzymali je Kacper Romuk (I LO w Gryfinie, woj. zachodniopomorskie) analizujący bezpieczny kąt wejścia statku kosmicznego w atmosferę, Julia Stankiewicz (II LO w Tczewie, woj. pomorskie), za wyznaczanie rotacji Słońca na podstawie obserwacji plam słonecznych, oraz Yaroslav Zakharov (I LO w Inowrocławiu, woj. kujawsko-pomorskie) za próby pomiarów fotowoltaicznych Słońca.

Laureaci otrzymali nagrody w postaci m.in. teleskopów, lornetek, prenumerat czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”.

Konkurs OMSA jest od wielu lat wspierany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Wsparły go też Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Fundacja Astronomii Polskiej, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, a patronatów udzieliły władze samorządowe (Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza). Grudziądzkie planetarium mieści się w Zespole Szkół Technicznych w Grudziądzu.

„Następna, jubileuszowa 50. OMSA odbędzie się w dniach od 21 do 23 marca 2024 roku. Zapraszamy!” wskazuje Sebastian Soberski.

Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024