Jak wyglądałaby współczesna medycyna bez zastosowania w niej odkryć z dziedziny fizyki? W jaki sposób fizycy mogą poprawić jakość życia społeczeństwa? - odpowiedzi na te i inne pytania będzie można poznać podczas cyklu wykładów z fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Wykłady popularyzujące wiedzę o fizyce organizuje dwa razy w miesiącu, we wtorki o godzinie 17.00, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) w Krakowie. „W czasie pandemii wykłady odbywały się w formie streamingu, od najbliższego wtorku wracamy do trybu stacjonarnego” - poinformowała Anna Małgorzata Gawlik z Biura Promocji Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ w Krakowie.
Spotkania kierowane są do wszystkich pasjonatów nauki, a udział w nich jest bezpłatny.
Na pierwszym wykładzie, we wtorek 14 marca br., prof. dr hab. Wojciech Gawlik opowie o kwantach i spinach dla lekarza i pacjenta. We wtorek 28 marca dr hab. inż. Zenon Nieckarz, prof. UJ wygłosi wykład "Powietrze – TymOddycham.uj.edu.pl".
11 kwietnia wykład wygłosi dr hab. Bartosz Such, prof. UJ - tematem będzie tarcie w skali nanometrycznej. We wtorek 25 kwietnia prof. dr hab. Franciszek Krok opowie o zdumiewającym świecie nanotechnologii.
Przedostatni wykład odbędzie się 16 maja pod hasłem "Obwarzanki z elektronów", a wygłosi go dr hab. Wojciech Brzezicki. Ostatni wykład zaplanowano na 30 maja - wówczas prof. dr hab. Andrzej Magiera będzie mówił o przyjaznej fizyce jądrowej.
Wszystkie wykłady z cyklu odbędą się na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ przy ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11 w Krakowie.
Prelekcje udostępniane są również na kanale YouTube: https://www.youtube.com/user/wydzialFAIS/ Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. (PAP)
amk/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.