Nauka dla Społeczeństwa

28.09.2023
PL EN
06.03.2023 aktualizacja 06.03.2023

Europejski Dzień Logopedy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

6 marca przypada Europejski Dzień Logopedy. W tym roku poświęcony jest roli logopedów w intensywnej terapii i medycynie ratunkowej.

Hasło przewodnie tegorocznego Dnia ma zwrócić uwagę na rolę logopedów w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii, na oddziałach noworodków, oddziałach dla osób po udarach oraz po urazach czaszkowo-mózgowych. "Rola logopedów jest kluczowa w rozpoznawaniu i leczeniu zaburzeń połykania oraz zaburzeń poznawczo-komunikacyjnych, które są bardzo częste u pacjentów intensywnej terapii" - można przeczytać na stronie Europejskiego Dnia Logopedy na Fb.

Obecność logopedów na oddziałach ratunkowych i oddziałach intensywnej terapii nie jest jednolita w całej Europie. European Speech and Language Therapy Association (ESLA) zachęca organy zarządzające opieką zdrowotną do dialogu i zobowiązania się do zapewnienia opieki logopedycznej wszystkim potrzebującym obywatelom Europy. Coroczna kampania ESLA - organizacji skupiającej terapeutów mowy z całej Europy - ma na celu podniesienie świadomości na temat zaburzeń komunikacji i połykania oraz roli logopedów w intensywnej terapii.

Logopedzi pracują z dziećmi i dorosłymi, którzy mają trudności z komunikacją, mową, jedzeniem, piciem i połykaniem.

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy w całej Polsce odbywają się w marcu konferencje, seminaria, warsztaty i konsultacje logopedyczne. Listę wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Polskiego Związku Logopedów (https://logopeda.org.pl/new.php?id=1365) (PAP)

bar/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023