Uczelnie i instytucje

Dr hab. Katarzyna Węsierska z UŚ pierwszą polską logopedką z nagrodą ASHA Fellow

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dr hab. Katarzyna Węsierska, prof. Uniwersytetu Śląskiego jako pierwsza polska logopedka otrzymała prestiżową w środowisku nagrodę, przyznawaną przez amerykańskie stowarzyszenie American Speech-Language-Hearing Association, które zajmuje się naukami o komunikacji i zaburzeniami mowy.

„Jestem niezwykle dumna, że jestem pierwszą polską logopedką, która otrzymała tytuł ASHA Fellow. Traktuję ją jako wyraz uznania na arenie międzynarodowej osiągnięć polskiej logopedii” – powiedziała laureatka, która zajmuje się zaburzeniami płynności mowy, czyli balbutologopedią. 

Jak przypomniała naukowczyni, aby otrzymać tytuł ASHA Fellow, kandydat musi wykazać się wyjątkowymi osiągnięciami, które mają istotne znaczenie zarówno w jego społeczności zawodowej, jak i poza nią. Wyróżnienie to jest przyznawane osobom, które swoją pracą znacząco wpłynęły na rozwój nauki, praktyki i edukacji w zakresie mowy, języka, słuchu i innych pokrewnych obszarów. Ponadto laureaci muszą się wyróżniać jako liderzy, innowatorzy lub mentorzy, którzy przyczynili się do rozwoju profesji i pozytywnego wpływu na społeczność.

Wręczenie nagród odbyło się w ramach dorocznego Kongresu American Speech-Language-Hearing Association (ASHA), podczas którego Katarzyna Węsierska prezentowała wyniki badań jakościowych przeprowadzonych przez interdyscyplinarny zespół, który współtworzy, na temat zmiany narracji na temat jąkania w Polsce.

O wcześniejszych wynikach badań dr hab. Katarzyny Węsierskiej, prof. UŚ pisaliśmy już w serwisie Nauka w Polsce. Jedne potwierdziły, że osoby jąkające się nie chcą specjalnego traktowania, ale tak naprawdę potrzebują w komunikacji tego, co pozostali, czyli żeby mieć zaangażowanego słuchacza, który skupia się na samym komunikacie. 

Z kolei inne jej badania skupiły się na formach wsparcia pomocnych w rozmowie z dzieckiem, które się jąka. Wyniki pokazały m.in., że dokańczanie słów jąkającego się dziecka nie jest dla niego pomocne; lepiej cierpliwie poczekać i dać mu się spokojnie wypowiedzieć

Nauka w Polsce, Agnieszka Kliks-Pudlik

akp/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 31.03.2025. Znaleziony w bryle gliny oderwanej od klifu na wybrzeżu Bałtyku sztylet z wczesnej epoki żelaza prezentowany w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, 31 bm. Bogato zdobiony sztylet pochodzi prawdopodobnie sprzed ok. 2800 lat, z okresu halsztackiego. Zabytek został odnaleziony przez członków Stowarzyszenia na rzecz ratowania zabytków im. Św. Korduli. PAP/Marcin Bielecki

    Zachodniopomorskie/ Wstępne badania sztyletu znalezionego na plaży potwierdziły jego historyczność

  • Pelplin, 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga na ekspozycji stałej „Wokół Pelplińskiej Biblii Gutenberga”, 28 bm. w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Jest to jedyna Biblia Gutenberga w Polsce i jedna z nielicznych, której oba tomy przetrwały w oryginalnych, integralnych oprawach z XV wieku. Po zakończonej konserwacji będzie prezentowana na wystawie stałej, a nie okazjonalnie jak do tej pory. PAP/Andrzej Jackowski

    Prof. J. Raczkowski: po badaniach nad Biblią Gutenberga wiemy o niej prawie wszystko

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera