USA/ Rozpoczęła się kolejna misja załogowa SpaceX; na pokładzie Rosjanin i obywatel ZEA

EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH  02.03.2023
EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH 02.03.2023

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wystartowała w czwartek z centrum NASA na Florydzie w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W kapsule rakiety są cztery osoby, w tym Rosjanin i astronauta ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - podała agencja Reutera.

Start rakiety z centrum kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral nastąpił o godz. 6:34 czasu polskiego. Jest to szósta załogowa misja SpaceX. Nowi astronauci dołączą do siedmiu obecnych mieszkańców ISS, wśród których jest m.in. pierwsza rdzenna Amerykanka oraz Rosjanka.

Misja potrwa sześć miesięcy, w ciągu których załoga przeprowadzi około 200 eksperymentów, takich jak m.in. wzrost ludzkich komórek w przestrzeni kosmicznej czy kontrola materiałów palnych w mikrograwitacji.

Czwartkowy start nastąpił 72 godziny po tym, jak pierwsza próba została odwołana niemal w ostatniej chwili z przyczyn technicznych. NASA poinformowała, że usterka została naprawiona.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna działa od ponad 20 lat i jest obsługiwana przez konsorcjum, w skład którego wchodzą USA, Rosja, Kanada, Japonia i 11 krajów europejskich. (PAP)

sm/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera