W środę i czwartek spotkanie Wenus i Jowisza na wieczornym niebie

EPA/Peter Komka 14.02.2023
EPA/Peter Komka 14.02.2023

Środowy lub czwartkowy wieczór to najlepsza pora, by obejrzeć bliskie spotkanie Wenus i Jowisza na niebie. Takie zbliżenie planet na nieboskłonie astronomowie nazywają koniunkcją albo złączeniem.

Obie planety są teraz widoczne wieczorem nad zachodnim horyzontem jako dwa bardzo jasne punkty świetlne. Ten jaśniejszy to planeta Wenus, a ten nieco słabszy to Jowisz.

Zachodzą krótko po godzinie 20, a zatem najlepszą porą na obserwacje zbliżenia będzie wieczór 1 marca albo wieczór 2 marca.

W kolejnych dniach planety będą się od siebie oddalać. Różnicę w zmianie pozycji pomiędzy nimi widać będzie praktycznie z wieczora na wieczór.

W trakcie nocy można dostrzec też inne planety Układu Słonecznego, aczkolwiek nie tak jasne, jak Wenus i Jowisz. O wieczornej porze wyżej na niebie i bardziej na południe znajduje się świecący czerwonawym blaskiem Mars. Tworzy ciekawą konfigurację z gwiazdozbiorem Oriona i gwiazdą Aldebaran. Jasne gwiazdy Oriona przypominają schematyczną sylwetkę człowieka. Na prawo od nich świeci Aldebaran, a powyżej Mars. Na lewo od Marsa będzie widoczny też Księżyc, który niedawno minął Marsa na niebie.

Z planet dostrzegalnych jedynie przez teleskopy, przez sporą część nocy można dostrzec Urana.(PAP)

Nauka w Polsce

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Politechnika Warszawska

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert technologii kosmicznych: prawdopodobnie 13. człowiekiem na Księżycu będzie kobieta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera