Ponad połowa chorych z SARS-CoV2 cierpi na długi covid

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Nawet przy łagodnej infekcji koronawirusem istnieje ryzyko rozwoju tzw. długiego covid. Ponad połowa chorych przez długi czas może mieć takie objawy, jak zmęczenie, zaburzenia smaku i węchu, problemy ze snem czy łysienie - twierdzą japońscy badacze.

Naukowcy z Osaka Metropolitan University obserwowali prawie 300 pacjentów, u których w 2020 roku, w 5 klinikach zdiagnozowano Covid-19.

"Na początku 2021 roku rozpoczęliśmy badanie następstw Covid-19 z pomocą specjalnej przychodni, wyspecjalizowanej w leczeniu osób z powikłaniami po tej chorobie. Mamy nadzieję, że pomoże ono ludziom zrozumieć reperkusje przejścia Covid-19" - mówi dr Waki Imoto, jeden z autorów publikacji w "Scientific Reports" (https://www.nature.com/articles/s41598-022-25398-6).

Wyniki mogą budzić zaniepokojenie. Według nich ponad połowa uczestników doświadczała długofalowych skutków przejścia choroby, które utrzymywały się nawet przez rok. Badacze stwierdzili, że zmęczenie, problemy z węchem i smakiem, utrata włosów, zaburzenia snu mogą dokuczać przez długi czas, niezależnie od nasilenia pierwotnej choroby.

Co więcej, nawet osoby młode, zaszczepione i ludzie, którzy przeszli infekcję już wcześniej - czyli wszyscy, którzy są mniej narażeni na ciężki przebieg zakażenia - mogą doświadczać długofalowych skutków.

Zdaniem autorów badania pozwala to sądzić, że każdy przypadek Covid-19 trzeba traktować poważnie. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Grzyb shiitake hamuje postęp włóknienia wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali podziemne skupiska mikroorganizmów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera