Uczelnie i instytucje

Prof. Krzysztof Górski: jesienią chcielibyśmy rozpocząć proces dydaktyczny

Toruń, 19.02.2023. Prof Krzysztof Górski na inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego-Dies Natalis organizowanego wspólnie z Muzeum Okręgowym w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Toruń, 19.02.2023. Prof Krzysztof Górski na inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego-Dies Natalis organizowanego wspólnie z Muzeum Okręgowym w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

Jesienią chcielibyśmy rozpocząć proces dydaktyczny — powiedział w rozmowie z PAP prof. Krzysztof Górski, sekretarz generalny Akademii Kopernikańskiej. Do końca lata ma zostać powołany pełny skład poszczególnych izb akademii.

W rozmowie z PAP w ostatnim dniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego szef Akademii Kopernikańskiej wskazał, że na szczegółowym i praktycznym poziomie instytucję czekają teraz miesiące pracy, aby wcielić w życie zapisy statutowe.

"W tej chwili musimy dokooptować pozostałych członków i tak naprawdę stworzyć Akademię złożoną ze stu członków. Musimy zrealizować wprowadzenie w życie metody działalności w połączeniu ze zdalnym kontaktem z naukowcami z całego świata" - powiedział prof. K. Górski.

Przekazał PAP, że już jesienią Akademia chciałaby rozpocząć proces dydaktyczny w tych kierunkach, w których będzie to możliwe.

Powołanie pozostałych członków Akademii ma zostać sfinalizowane — najprawdopodobniej — do końca lata.

"Odbywają się teraz takie przyziemne rzeczy, czyli znajdowanie budynków, oznaczenie tego, gdzie poszczególne szkoły mogą się znajdować. Trzeba znaleźć ludzi, stworzyć zespół, który będzie działał, będzie biurem. To olbrzymie zadanie. Do tej chwili było to dzieło niewielkiej grupy osób, które oddały się temu przez kilka miesięcy w sposób niemalże nieludzki, a przez ostatni tydzień po prostu nieludzki. To tak nie może trwać. To jest początek i potem trzeba zacząć działać normalnie" - ocenił sekretarz generalny.

Prof. Górski przyznał, że kilka miesięcy temu zaproponowano mu włączenie się w proces powstania Akademii Kopernikańskiej.

"Do dziś lwią część mojego czasu poświęciłem na przygotowanie i realizację kongresu. Moja nominacja wchodzi w życie w marcu, więc wówczas zacznie się przyziemna praca u podstaw. Wszystkie idee, które były wcześniej wygłoszone, nie były moje, ale tych, którzy pisali ustawę i proponowali pewne rozwiązania prezydentowi. Słyszę, że w niektórych dziedzinach mamy gotowość na rozpoczynanie dydaktyki nawet jesienią. Mam nadzieję, że do tego dojdzie. Jeżeli to jest możliwe, to trzeba zaczynać jak najszybciej" - powiedział.

Jego zdaniem jest to jednak proces skomplikowany, gdyż powołanie do życia college'u czy małego uniwersytetu nie wygląda tak, że dziś tego nie ma, a jutro jest.

"Z drugiej strony dla instytucji korzystne byłoby, aby taki proces rozpoczął się jak najszybciej. Z początku będzie to proces mieszany. W mojej dziedzinie (astronomii, kosmologii — PAP) wyobrażam to sobie tak, że znajdziemy ludzi chętnych, aby zapewnić pulę wykładów interesujących, tak by rozszerzyć to, co jest dostępne studentom astronomii i fizyki na co dzień. Nie ma sensu tego zastępować. Mamy przecież gigantyczne uniwersytety, instytuty, akademie nauk. Chcemy ściągnąć ludzi takich, jacy tu przyjechali (na Kongres Kopernikański — PAP), aby przyjeżdżali na semestr, pół semestru czy cykl wykładów - ciekawy w dziedzinie, która jest dziedziną frontową" - zaznaczył.

Pytany o to, z czego jest najbardziej zadowolony po trzech dniach ŚKK, powiedział, że z intensywności paneli poświęconych najbliższej mu dziedzinie, czyli astronomii.

"Jestem dumny z tego, że udało mi się ściągnąć tak zaangażowanych emocjonalnie kolegów, którzy dali z siebie wszystko. Mam nadzieję, że będzie to wyznacznikiem na przyszłość, a może i wzorem. Nie chcę oczywiście nikogo krytykować, po prostu myślę, że były inne metodologie podejścia do tego zagadnienia w poszczególnych obszarach wiedzy. Pod koniec tego dnia, gdy jestem wręcz wykończony, myślę, że może wręcz trochę przesadziłem i można było dać więcej czasu na kuluarowe dyskusje. Myślę jednak, że jest w porządku" - ocenił.

Podczas inauguracji w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, w niedzielę, nominacje na członków izb Akademii Kopernikańskiej wręczyli szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W składzie Akademii znaleźli się m.in. szef NBP Adam Glapiński, który został członkiem Izby Nauk Ekonomicznych i Zarządzenia, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller nominowany do Izby Filozofii i Teologii, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Astronomicznego prof. dr hab. Marek Sarna (Izba Astronomii i Nauk Matematyczno-Przyrodniczych), konstytucjonalistka prof. dr hab. Anna Łabno (Izba Nauk Prawnych). (PAP)

Autorzy: Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz

twi/ rau/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera