Kosmiczny łazik Perseverance skończył pobieranie próbek na Marsie. Kluczowym celem jego misji są badania astrobiologiczne. Łazik bada geologię planety i jej klimat, co może pomóc w kolejnych etapach eksploracji Czerwonej Planety.
Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) potwierdziła, że w marsjański łazik Perseverance zamknął i zrzucił dziesiątą i ostatnią tubę z próbkami zaplanowaną do przechowania.
Dziesięć tytanowych tubek, w których znajdują się różnorodne próbki pyłku i skał, zostało zostawionych w różnych miejscach na powierzchni Marsa. Zakłada się, że próbki te zostaną zabrane z Marsa – i dostarczone na Ziemię - przez kolejne misje NASA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).
Dotychczas łazik pobierał próbki ze skał, które zespół misji uznał za istotne z naukowego punktu widzenia. Jedna próbka z każdej pary pobranej do tej pory zostawiana jest w starannie wybranym miejscu w obrębie krateru Jezero, w którym porusza się łazik. Próbki z magazynu będą służyć jako zestaw zapasowy, podczas gdy drugi zestaw próbek pozostanie w samym Perseverance.
Kluczowym celem misji Perseverance na Marsie są badania astrobiologiczne, w tym zabezpieczanie próbek, które mogą zawierać ślady dawnego życia drobnoustrojów. Łazik bada geologię planety i jej klimat, co w przyszłości posłużyły utorowaniu drogi do kolejnych etapów eksploracji Czerwonej Planety. Jest to pierwsza misja zbierania i składowania marsjańskich skał i regolitu. (PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
szt/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.