Holandia/ Badanie: używanie leków dopasowanych do DNA pacjenta wyraźnie zmniejsza skutki uboczne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Poważne skutki uboczne leków zmniejszają się o 30 procent, jeśli dawka jest dostosowana do DNA pacjentów, wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez Centrum Medyczne Uniwersytetu w Lejdzie (LUMC). Po raz pierwszy wykazano, że przepisywanie preparatów na podstawie profilu DNA faktycznie przynosi efekty.

"To naprawdę przełom" – twierdzi profesor farmacji klinicznej Henk-Jan Guchelaar, jeden z autorów badania, cytowany w komunikacie prasowym. Wyniki ustaleń naukowców opublikowane zostały w najnowszym numerze czasopisma medycznego "The Lancet".

Holenderska uczelnia informuje, że w badaniach uczestniczyło blisko 7 tys. osób z siedmiu krajów europejskich.

Badacze przyjrzeli się zwłaszcza 12 genom, o których wiadomo, że wpływają na działanie 39 leków. Najpierw zbadano pacjentów pod kątem tego, jaką dawkę leku można dostosować do tej osoby. Okazało się, że pacjenci ze spersonalizowaną receptą mają średnio o 30 procent mniej skutków ubocznych, takich jak biegunka, anemia, nerwobóle czy utrata smaku, niż pacjenci otrzymujący standardową dawkę - ustalili naukowcy.

"Jedna uniwersalna strategia przepisywania leków jest przestarzała, albowiem wszyscy pacjenci reagują inaczej na ten sam lek" – ocenia LUMC.

Profesor Guchelaar chciałby, aby w przyszłości każdy pacjent dysponował indywidualnym, zbadanym profilem DNA. „W ten sposób możemy sprawić, że leczenie będzie skuteczniejsze i bezpieczniejsze dla pacjenta” – podkreśla naukowiec.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Kanada/ Firmy chwalące się ochroną środowiska będą musiały podać fakty

  • Fot. Adobe Stock

    Oświecenie pomoże pilotom wojskowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera