Astronom z UJ i archeolog z UW laureatami prestiżowego grantu ERC Consolidator

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dr Michał Drahus, astronom z Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr hab. Artur Obłuski, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego otrzymali po 2 mln euro w ramach grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) Consolidator.

Listę naukowców, którzy otrzymają Consolidator Grant ERC ogłosiła we wtorek. Finansowanie otrzyma 321 badaczy, których projekty warte są w sumie 657 milionów euro. Najwięcej projektów zostanie zrealizowanych w Niemczech (62), Francji (41) i Hiszpanii (24). Consolidator Grant jest skierowany do badaczy będących od 7 do 12 lat po doktoracie. Maksymalna wartość dofinansowania na projekt trwający do 5 lat wynosi 2 mln euro.

Dr hab. Artur Obłuski, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW zrealizuje projekt pt. „Afropolis Tungul: Miejska biografia kosmopolitycznej afrykańskiej stolicy”. Stara Dongola – była stolicą chrześcijańskiego królestwa Makurii (IV–XV wiek), istniała ponad półtora tysiąca lat i zlokalizowana była na terenie dzisiejszego Sudanu.

„Projekt jest multidyscyplinarną próbą zbadania uwarunkowań trwałości osadnictwa w dolinie Nilu. Biografia Tungul dotyczyć będzie trzech powiązanych i wzajemnie od siebie zależnych tematów badawczych: krajobrazu miejskiego stolicy, jego ukształtowania i planowania; mieszkańców miasta oraz klimatu i środowiska” – czytamy w komunikacie biura prasowego UW.

W lipcu 2022 r. dr hab. Artur Obłuski został laureatem głosowania publiczności w konkursie Europejskiej Rady ds. Badań (ERC) „Public Engagement with Research Award”, dotyczącym publicznego zaangażowania w badania naukowe.

Z kolei dr Michał Drahus, astronom z Uniwersytetu Jagiellońskiego zrealizuje projekt “Hydrogen and deuterium survey of minor bodies: transformative science with a purpose-built CubeSat”.

„Granty ERC Consolidator wspierają naukowców w kluczowym momencie ich kariery, wzmacniając ich niezależność, wzmacniając ich zespoły i pomagając im zdobyć pozycję lidera w swoich dziedzinach. A to wsparcie daje im przede wszystkim szansę na realizację swoich naukowych marzeń” – powiedziała prof. Maria Leptin, szefowa ERC cytowana w komunikacie prasowym.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (European Research Council - ERC) od 2008 roku przyznaje granty na przełomowe badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. 

Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera