Uczelnie i instytucje

Toruń/ Kongres, mityng lekkoatletyczny, koncerty i wystawy na 550. rocznicę urodzin Kopernika

01.10.2015. Pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim wykonany z brązu przez berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka. PAP/Tytus Żmijewski
01.10.2015. Pomnik Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim wykonany z brązu przez berlińskiego rzeźbiarza Fryderyka Abrahama Tiecka. PAP/Tytus Żmijewski

W lutym zaplanowano w Toruniu apogeum wydarzeń i imprez związanych z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika. W tym miesiącu odbędą się m.in. Światowy Kongres Kopernikański, uroczysta sesja Rady Miasta, mityng lekkoatletyczny, koncert orkiestry symfonicznej, a także okolicznościowe wystawy.

Prezydent Torunia Michał Zaleski przypomniał podczas środowej konferencji prasowej, że Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu.

"Jego życie przyniosło wiele pomysłów, rozwiązań, twórczych myśli. Dzięki temu został zapamiętany na wieki" - mówił prezydent Torunia. Wskazał, że miasto w całym roku 2023 chce upamiętniać 550. rocznicę urodzin wybitnego astronoma.

Podczas konferencji przypomniano, że Senat RP w listopadzie przyjął uchwałę ustanawiającą 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Stanowiska w tej sprawie — także ustanawiające takie obchody — przyjęły również Rada Miasta Torunia i sejmik województwa kujawsko-pomorskiego.

28 kwietnia 2022 r. Sejm uchwalił ustawę dotyczącą powołania Akademii Kopernikańskiej, którą jednak odrzucił w maju Senat. Pod koniec maja Sejm ponownie opowiedział się za powołaniem Akademii, a w czerwcu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Część jej zapisów weszła w życie we wrześniu. Akademia ma realizować program obejmujący m.in. finansowanie badań naukowych, w tym przyznawanie stypendiów kopernikańskich, grantów Mikołaja Kopernika, wspieranie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika, przyznawanie nagród kopernikańskich czy powoływanie ambasadorów Akademii Kopernikańskiej.

"Ta Akademia ma w sobie wątek dotyczący wydarzenia, które w 2023 roku będzie miało miejsce w Toruniu, a mianowicie Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Będzie on organizowany w Polsce raz na pięć lat. Pierwszy kongres odbędzie się od 19 do 21 lutego" - podkreślił prezydent Zaleski.

Poinformował, że 9 lutego spodziewane jest wprowadzenie do obiegu przez Narodowy Bank Polski specjalnego banknotu kolekcjonerskiego o nominale 20 zł oraz monety o nominale 50 zł. Poczta Polska z okazji Roku Kopernikańskiego ma wydać okolicznościowy znaczek pocztowy.

"W lutym będzie apogeum zdarzeń i imprez związanych z rocznicą kopernikańską, ale kalendarz wydarzeń jest tak skonstruowany, aby przez cały rok zwracać uwagę na Toruń, na Mikołaja Kopernika i jego związki z naszym miastem" - podkreślił Zaleski.

Wśród lutowych wydarzeń będących elementem toruńskich obchodów Roku Kopernika wymienił — mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup (8 lutego), uroczyste posiedzenie Rady Miasta Torunia z wręczeniem medali dla osób zasłużonych dla utrwalania pamięci o Koperniku (16 lutego), wystawa w Książnicy Kopernikańskiej "Z Torunia do Gwiazd. Mikołaj Kopernik w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej" (17 lutego) i quiz wiedzy o Mikołaju Koperniku w Dworze Artusa (17 lutego). Rocznicę uczci także Europejskie Centrum Filmowe Camerimage, które w dniach 17-18 lutego zaplanowało specjalne pokazy filmowe związane z astronomią.

W lutym odbędą się także ogólnopolskie forum metodyczne, wystawa przed siedzibą Archiwum Państwowego, koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

19 lutego, jak co roku, odbędzie się Święto Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

"Od godziny 11 zaplanowane są uroczystości uniwersyteckie w auli UMK. Od godziny 14 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki rozpocznie się I Światowy Kongres Kopernikański organizowany na podstawie ustawy o utworzeniu Akademii Kopernikańskiej. Będzie się on odbywał trzy dni. W program kongresu wpleciona jest Gala Nauki Polskiej, ale o szczegółach na pewno będą informowali organizatorzy" - mówił prezydent Zaleski.

Z okazji 500. rocznicy urodzin Kopernika w 1973 oddano do użytku aulę UMK, rektorat, a także miasteczko uniwersyteckie. Gruntowną przebudowę przeszła też kwartały toruńskie starówki, a nad Wisłą powstał Bulwar Filadelfijski. Prezydent Torunia został w środę zapytany przez PAP, z czego ma zostać zapamiętany rok 2023 w Toruniu i co zostanie zostawione kolejnym pokoleniom.

"Myślę, że chyba potwierdzenie wartości i znaczenia Mikołaja Kopernika zarówno dla świata, jak i cywilizacji oraz jako osoby dobrze pokazującej nasze miasto. To jest chyba najważniejsze, że o naszym toruńskim patronie nie zapominamy. (...) Co do śladów materialnych, to nie są one istotnym fragmentem tegorocznych obchodów. Nie zostały one wprowadzone do tej rocznicy. Bardziej położono nacisk, co wynika także z ustawy, na postać Kopernika, jego znaczenie dla świata, pokazanie jego dorobku naukowego. (...) To, co było 50 lat temu, miało często wymiar typowo materialny. Może była taka potrzeba, aby tak się działo. Teraz (będzie miało — PAP) to formę przesłania, informacji o Mikołaju Koperniku" - powiedział prezydent Zaleski.

W środę zapowiedziano, że szczegóły kolejnych wydarzeń zaplanowanych na rok 2023 będą prezentowane sukcesywnie. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ W czwartek rozpoczynają się juwenalia - zmiany w komunikacji miejskiej

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Modelowanie i symulacje cyfrowe - nowy kierunek na PO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera