Nauka dla Społeczeństwa

22.09.2023
PL EN
09.01.2023 aktualizacja 09.01.2023

Aktywność fizyczna łagodzi objawy depresji u dzieci i nastolatków

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Aktywność fizyczna może pomóc w łagodzeniu objawów depresji u dzieci i nastolatków – wynika z analizy, którą publikuje pismo “JAMA Pediatrics”.

Jak podają naukowcy we wstępie do artykułu, depresja występuje u ponad 6 proc. dzieci i nastolatków na świecie. Występowanie jej we wczesnym wieku zaburza prawidłowe funkcjonowanie społeczne, negatywnie wpływa na zdrowie oraz zwiększa ryzyko samobójstwa. Ponadto, jest to silny czynnik predykcyjny rozwoju zaburzeń psychicznych w wieku dorosłym. Z badań wynika, że nawet do 67 proc. dzieci i nastolatków z objawami depresji jest zagrożonych pełnoobjawową depresją lub zaburzeniami lękowymi w dorosłości.

Obecnie w leczeniu depresji u dzieci i młodzieży stosuje się psychoterapię oraz farmakoterapię. Jednak obie te metody mają swoje ograniczenie, które mogą wpływać na ich skuteczność. Przeszkodą na drodze do podejmowania psychoterapii mogą być: brak czasu, strach przed stygmatyzacją, brak zaufania rodziców do terapeuty lub przekonanie, że nie jest ona potrzebna. Z kolei stosowane leki mogą mieć w populacji pediatrycznej działania niepożądane, takie jak zaburzenia snu, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet próby samobójcze.

Aby sprawdzić, czy aktywność fizyczna może pomóc w terapii depresji u dzieci i młodzieży, naukowcy z Uniwersytetu w Hongkongu przeanalizowali dane zebrane w 21 badaniach, którymi objęto 2441 dzieci i nastolatków.

Po uwzględnieniu różnych czynników badacze doszli do wniosku, że aktywność fizyczna może być stosowana jako alternatywna lub dodatkowa metoda łagodzenia objawów depresji u dzieci i młodzieży. Większe jej efekty zaobserwowano u nastolatków powyżej 13. roku życia oraz mających diagnozę depresji czy innego zaburzenia psychicznego.

Naukowcy podkreślają, że dalsze badania są niezbędne, aby ocenić, jak często i długo powinny trwać sesje aktywności fizycznej, by były skuteczne w łagodzeniu objawów depresji.

Więcej na ten temat tutaj. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023