Uczelnie i instytucje

Minister Maląg: Sieć Badawcza Łukasiewicz jest łowcą talentów młodego pokolenia

Źródło: materiały prasowe Sieci Badawczej Łukasiewicz
Źródło: materiały prasowe Sieci Badawczej Łukasiewicz

Sieć Badawcza Łukasiewicz, jako łowca talentów młodego pokolenia, przyczynia się do rozwoju Polski – powiedziała w piątek w Warszawie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas konferencji "Łukasiewicz: 2000 nowych miejsc pracy dla innowatorów".

Przedstawiciele Sieci Badawczej Łukasiewicz podczas piątkowej konferencji poinformowali o zamiarze stworzenia w dwa lata 2000 atrakcyjnych miejsc pracy.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister rodziny Marlena Maląg, wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek, była wicepremier i minister rozwoju, a obecnie posłanka PiS Jadwiga Emilewicz i blisko 200 członków studenckich kół naukowych z uczelni w całej Polsce, a także finaliści i laureaci olimpiad przedmiotowych pracujących w Łukasiewiczu.

"Dzisiaj inwestycja w kapitał ludzki, realizacja nowoczesnych, ambitnych projektów jest wyzwaniem, abyśmy budowali nowoczesne, silne państwo" – powiedziała podczas konferencji szefowa MRiPS.

Podkreśliła, że "niezwykle ważne jest, by młodzi ludzie mogli rozwijać się zawodowo, odpowiednio odnaleźć się na rynku pracy i przyczyniać się do rozwoju Polski". "Sieć Badawcza Łukasiewicz taką rolę spełnia jako łowca talentów młodego pokolenia" – dodała minister Maląg.

Zwróciła uwagę, że mimo trudnej sytuacji gospodarczej polski rynek pracy jest stabilny a wskaźnik bezrobocia od kilku miesięcy jest na historycznie niskim poziomie.

Minister rodziny zaznaczyła, że wyzwaniem na najbliższy czas jest wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie promocji zatrudnienia.

Szefowa MRiPS odczytała także list premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników wydarzenia. Szef rządu podkreślił w nim, że szybkie łączenie osiągnięć naukowych z biznesem i wdrażanie ich w życie to najlepszy sposób na ożywienie i powodzenie gospodarki. Tym samym – jak mówił – ma to wpływ na funkcjonowanie całego społeczeństwa i poprawę życia Polaków.

Premier wyraził przekonanie, że praca na rzecz polskiej nauki i gospodarki, jaką podejmują się badacze Łukasiewicza, "jest nie tylko atrakcyjna i może przenieść wielką satysfakcję, ale też wyznacza kierunki rozwoju".

"Inteligentna mobilność, transformacja cyfrowa czy zrównoważona gospodarka i energia, które stały się państwa domeną, to właściwe i przyszłościowe wybory" – podkreślił szef rządu.

Wiceminister edukacji Wojciech Murdzek wskazał, że oferta pracy naukowej jest szansą dla młodych ludzi. Podkreślił, że Sieć Badawcza Łukasiewicz należy do światowej czołówki.

"Charakterystyczną cechą tej sieci jest realne odpowiadanie na to, co się dzieje w rzeczywistości. To unikatowy system wyzwań, przychodzą ludzie biznesu i mówią: utknęliśmy, kręcimy się w kółko nieefektywnie, a sieć Łukasiewicza takich wyzwań podjęła już ponad 2000. 1500 wyzwań, konkretnych rozwiązań, które są w realizacji to jest poziom 7 mld zł. Mówimy o megapotencjale" – podkreślił wiceminister.

Współtwórczyni reformy, dzięki której powstała Sieć Badawcza Łukasiewicz, Jadwiga Emilewicz wskazała, że sieć jest drugą pod względem wielkości siecią badawczą w Europie.

"Kiedy powstała sieć, poziom zainteresowania naukowców, szefów podobnych instytucji z Europy Zachodniej i ze świata wzrósł bardzo szybko. Oczywiście pojedyncze, lekkie i zwinne łódeczki są atrakcyjne, ale to jest atrakcyjne do uprawiania amatorskiego sportu, jeżeli chce się wejść do pierwszej ligi, trzeba nabrać masy i mięśni i Łukasiewicz właśnie po to powstał" – powiedziała Emilewicz.

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Piotr Dardziński podkreślił, że celem strategicznym sieci jest praca dla biznesu.

"Lubimy niestandardowe metody pracy. Już sam system wyzwań Łukasiewicza był w polskich warunkach rewolucją – zaczęliśmy bardzo szybko i skutecznie zderzać potrzeby firm i potencjał naukowców. W ciągu 15 dni od otrzymania zgłoszenia przygotowujemy propozycję rozwiązania problemu technologicznego wraz z zespołem, budżetem i harmonogramem prac. Ten +one stop shop+ położył kres niekończącym się wzajemnym poszukiwaniom między przedsiębiorcami i zespołami naukowców wyspecjalizowanych w danej dziedzinie – wyjaśnił Dardziński.

Z systemu wyzwań Łukasiewicza skorzystało ponad 800 firm.

Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała w 2019 r. jako połączenie kilkudziesięciu instytutów badawczych. Na początku działania tworzyło ją 37 instytutów, obecnie, w wyniku procesów przekształceniowych, w sieci jest 26 instytutów, a w nich 4500 naukowców i inżynierów, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania pozwalające uzyskać przewagę w biznesie.

Sieć Badawcza Łukasiewicz pracuje z przedsiębiorcami, oferując rozwiązania, które usprawniają i unowocześniają prowadzenie ich działalności. Pomaga także polskim firmom tworzyć nowe produkty i sprawiać, że technologie są tańsze i efektywniejsze.

Nauka w Polsce, Karolina Kropiwiec

kkr/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera