USA/ Statek Orion udanie przeprowadził kluczowy manewr misji, zbliżając się do Księżyca na odległość 130 km

EPA/NASA / BILL INGALLS  16.11.2022
EPA/NASA / BILL INGALLS 16.11.2022

Wysłany w ramach misji Artemis I statek Orion przeprowadził w poniedziałek kluczowy manewr w swoim planie lotu, zbliżając się do Księżyca na odległość 130 km - poinformowała NASA. To najbliższy od Księżyca przelot statku podczas misji, mającej utorować drogę do powrotu ludzi na naturalnego satelitę Ziemi.

Manewr polegał na uruchomieniu napędu Oriona na dwie i pół minuty w czasie, kiedy statek był "schowany" za Księżycem bez łączności z Ziemią. W rezultacie jego prędkość wzrosła z 8083 do 8210 km/h, a kapsuła z manekinami na pokładzie zbliżyła się do powierzchni srebrnego globu na odległość 132 km.

Był to jeden z dwóch zaplanowanych manewrów, który ma pozwolić pojazdowi na wejście na tzw. orbitę wsteczną Księżyca (tj. przeciwną do ruchu Księżyca). Drugi manewr ma mieć miejsce w piątek z wykorzystaniem napędu europejskiego modułu serwisowego (ESM), po czym Orion przez sześć dni będzie okrążać Księżyc testując urządzenia. Następnie wyjdzie z orbity, jeszcze raz przeleci blisko Księżyca i poleci ku Ziemi.

Statek ma powrócić na Ziemię 11 grudnia, lądując w Ocenie Spokojnym po ponad 25-dniowej misji i przebyciu ponad 2 mln kilometrów.

Artemis I jest pierwszą w serii misji, mającej na celu ustanowienie stałej obecności ludzi na Księżycu. Kolejna misja planowana jest na maj 2024 r. Artemis II ma wykonać podobną podróż co Artemis I, jednak z załogą astronautów na pokładzie. W ramach Artemis III astronauci mają wylądować na powierzchni Księżyca, po raz pierwszy od misji Apollo 17 w 1972 r. W kolejnej skompletowana ma zostać nadająca się do zamieszkania stacja kosmiczna na księżycowej orbicie.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera