Studenci Politechniki Łódzkiej - we współpracy z ekspertami z firmy Danfoss - w ramach programu "Inżynierowie Nowej Generacji” będą uczestniczyć w warsztatach i odwiedzą obiekty referencyjne w Danii, a potem przygotują plan poprawy efektywności energetycznej wybranych budynków w Łodzi.
"Inżynierowie Nowej Generacji" to projekt, działający na mocy partnerstwa międzynarodowego i łączący cztery podmioty: Urząd Miasta Łodzi, Politechnikę Łódzką, Ambasadę Królestwa Danii oraz firmę Danfoss. W jego ramach grupa powołanych przez uczelnię studentów będzie pracować nad planem poprawy efektywności energetycznej budynków, m.in. nawiąże merytoryczną współpracę z ekspertami Danfoss, będzie uczestniczyć w warsztatach i wykładach, a także odwiedzi obiekty referencyjne w Danii.
"Od lat intensywnie rewitalizujemy budynki, a dzięki rozpoczynającemu się projektowi w proces ten zostaną włączeni również studenci z Politechniki Łódzkiej, którzy przygotują plan poprawy efektywności energetycznej wybranych budynków Łodzi" – poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Dania od lat jest liderem w zakresie energooszczędnego budownictwa i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Stosowane w tym kraju rozwiązania i technologie mogą być przykładem dla innych krajów, chcących poprawić swoje bezpieczeństwo energetyczne, a jednocześnie zadbać o jakość życia.
Łódź wybierze budynki, które następnie zostaną poddane szczegółowej analizie, którą przeprowadzą studenci. Miasto zapewniło dostęp do niezbędnej dokumentacji projektowej oraz informacji o aktualnym zużyciu energii w badanych obiektach. Dwóch najaktywniejszych studentów, biorących udział w projekcie, zostanie nagrodzonych stażem w firmie Danfoss, w dowolnym zakładzie tej firmy na świecie.
"+Inżynierowie Nowej Generacji+ w Łodzi to dokładnie taki rodzaj partnerstwa, jakiego potrzebujemy: współpraca międzysektorowa w celu podjęcia konkretnych działań w obliczu kryzysu klimatycznego i energetycznego. Danfoss z dumą bierze udział i oferuje wiedzę na temat potrzebnych rozwiązań technicznych. Najczystszą dostępną energią jest energia, której w ogóle nie zużywamy. Potencjał w zakresie efektywności energetycznej jest olbrzymi i wciąż niewykorzystany. Nadszedł właściwy czas na działanie" – podkreślił senior vice president, head of group communication & sustainability Danfoss Martin Rossen.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.