Zapytaj fizyka o pogodę na różnych planetach - otwarty wykład na UW

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

O wpływie ruchu obrotowego Ziemi na pogodę opowie 3 listopada w Warszawie meteorolog planet dr Jun-Ichi Yano. Anglojęzyczny wykład z cyklu "Zapytaj fizyka" będzie otwarty dla publiczności.

Dr Jun-Ichi Yano zajmuje się wielkoskalową dynamiką w atmosferze, konwekcją atmosferyczną i procesami zachodzącymi w litosferze Ziemi oraz we wnętrzach planet. Jego zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia związane z geofizyką, od teoretycznych badań dynamiki wirowości po numeryczne prognozy pogody i mikrofizykę chmur.

Kluczowe dla wykładu będzie pytanie: "Jak zmieniłaby się pogoda na Ziemi, gdyby ta obracała się wokół własnej osi w czasie innym niż 24 godziny?" Jak tłumaczy naukowiec w streszczeniu swojego wykładu, jest to jedno z podstawowych zagadnień fizyki atmosfery. Podkreśla, że rola ruchu obrotowego Ziemi jest tak fundamentalna dla procesów pogodowych, że cały czas jest przedmiotem intensywnych badań naukowych.

Wykładowca wstępnie proponuje poszukać wyjaśnień dla tej ciekawej kwestii na drodze obserwacji procesów pogodowych na innych planetach i satelitach w Układzie Słonecznym.

"Planeta Wenus oraz największy księżyc Saturna – Tytan – obracają się wokół własnej osi wolniej niż Ziemia, podczas gdy Jowisz i Saturn obracają się dużo szybciej. Czy jednak na Ziemi zachodziłyby takie same procesy pogodowe jak na tych planetach, gdyby Ziemia obracała się z porównywalną prędkością?" - zastanawia się dr Jun-Ichi Yano i stwierdza, że odpowiedź na to pytanie wymaga lepszego zrozumienia, jak działa pogoda. Jego wykład ma być wstępem do meteorologii planet przedstawionej z tej właśnie perspektywy.

Wykładowca cyklu "Zapytaj fizyka" pracuje w Centre National de Recherches Météorologiques, Météo-France w Tuluzie. Doktorat z dziedziny meteorologii obronił na Uniwersytecie w Kyoto w Japonii. Po doktoracie odbywał staże naukowe m.in. w MIT oraz w NCAR (National Center for Atmospheric Research) w Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie Hamburskim w Niemczech, w Monash University w Australii.

Jego wykład pt. "How the Earth's rotation affects the weather?" odbędzie się w trybie stacjonarnym w czwartek 3 listopada o godz. 18.00 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki UW, ul. Pasteura 5 w Warszawie. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz, fot. Astronarium. Źródło: urania.edu.pl

    Zmarł astrofizyk prof. Jean-Pierre Lasota-Hirszowicz

  • Fot. Adobe Stock

    Ruszył studencki program praktyk w ESA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera