Chiny rozpoczęły nową rekrutację astronautów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Chińska agencja kosmiczna ogłosiła rekrutację na astronautów. Będzie to już czwarta grupa chińskich astronautów, która wzbogaci zasoby kadrowe chińskiego załogowego programu kosmicznego o kilkanaście osób.

Chińska Agencja Załogowych Lotów Kosmicznych (ang. China Manned Space Agency, w skrócie CMSA) istnieje od 29 lat i jest odpowiedzialna za program załogowych lotów kosmicznych. Właśnie ogłosiła nowy nabór na astronautów, w przypadku Chin nazywanych czasem przez media tajkonautami.

W komunikacie agencja poinformowała, że wybierze od 12 do 14 kandydatów do nowej, czwartej grupy astronautów. Spośród tego grona 7 lub 8 zostanie pilotami statków kosmicznych, 3 lub 4 inżynierami, a 2 specjalistami od ładunków kosmicznych.

Rekrutacja na pilotów kosmicznych będzie prowadzona wśród pilotów służących obecnie w chińskiej armii. Z kolei inżynierowie zostaną wyłonieni z grona badaczy i techników z przemysłu aerokosmicznego i zbliżonych. Natomiast ostatnia kategoria będzie wybierana spośród naukowców pracujących w dziedzinach związanych z kosmosem.

Procedura rekrutacji ma zająć do 18 miesięcy.

Warto przypomnieć, że aktualnie w Chińskim Centrum Astronautów w Pekinie trwa szkolenie trzeciej grupy chińskich astronautów. Ich rekrutacja rozpoczęła się w maju 2018 roku i zakończyła we wrześniu 2020 roku. Aplikacje złożyło około 2500 kandydatów, z których wybrano 18 osób (17 mężczyzn i jedną kobietę). Wcześniej Chiny dysponowały 21 astronautami z dwóch poprzednich rekrutacji.

Chiny posiadają stację orbitalną Tiangong oraz planują do roku 2030 dokonać załogowego lądowania na Księżycu, przy czym według niektórych zapowiedzi, chińska załogowa misja księżycowa miałaby nastąpić nawet jeszcze wcześniej (w ciągu najbliższych pięciu lat). (PAP)

cza/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera