Zmiana klimatu zagraża lodowym jaskiniom w Austrii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zmiana klimatu zagraża jaskiniom lodowym w Austrii, dotyczy to przede wszystkim mniejszych jaskiń – informują naukowcy w piśmie „Scientific Reports”.

Na świecie znanych jest kilka tysięcy jaskiń lodowych. Austria zaś jest jednym z krajów o dużym zagęszczeniu takich jaskiń. Mimo to niewiele z nich przebadano dokładnie.

W ostatnich latach zespół naukowców z uniwersytetów w Innsbrucku (Austria) i Belfastu (Wlk. Brytania) szczegółowo badał osiem jaskiń lodowych, usytuowanych w Tyrolu, Styrii, Karyntii i Górnej Austrii.

Stosując metodę radiowęglową zespół szacował wiek warstw lodowych, które mierzą niekiedy kilka metrów grubości.

„Zamierzając datować lód, poszukiwaliśmy najmniejszych inkluzji drewna w warstwach lodu. Wiek tych drobin, które dostawały się z zewnątrz, mogliśmy datować precyzyjnie” - opisuje Tanguy Racine z Quaternary Research Group z Innsbrucku.

Z badań wynika, że w ostatnich latach lodu w jaskiniach nieustannie ubywa. „Obserwujemy tempo kurczenia się lodu, jakie nie występowało wcześniej” - dodaje naukowiec. Wynika to ze średniego wzrostu temperatur i zmniejszenia się ilości opadów.

Jak dodaje, tak szybkiego tempa ubytku lodu, jak obecnie, nie było przez ostatnie dwa tys. lat.

Więcej: www.uibk.ac.at/en/newsroom/2022/climate-change-threatens-ice-caves-in-austria/ (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstaje wstrzykiwany rozrusznik serca

  • Fot. Adobe Stock

    Tajemnica trwałości kolagenu z kości dinozaurów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera