Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej najlepszy w Europie

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Zespół studentów Politechniki Łódzkiej Lodz Solar Team zdobył pierwszą nagrodę na mistrzostwach Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną, które odbyły się w Belgii. Wzięło w nich udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie: Cruiser oraz Challenger.

"W miniony weekend w Belgii na torze Circuit Zolder odbyły się mistrzostwa Europy samochodów elektrycznych napędzanych energią słoneczną. Zawody iLumen European Solar Challenge odbywają się na zasadach legendarnego już wyścigu Le Mans i trwają 24 godziny. Zawody wygrał zespół Lodz Solar Team z Politechniki Łódzkiej" - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

W tegorocznej edycji mistrzostw wzięło udział 18 drużyn podzielonych na dwie kategorie: Cruiser oraz Challenger. Lodz Solar Team reprezentował uczelnię oraz Polskę w kategorii Cruiser.

Jak wyjaśniła Weronika Grzesiak z Działu Marketingu Lodz Solar Team, członkowie koła zameldowali się na zawodach już 14 września. W kolejnych dniach ich pięcioosobowy samochód Eagle Two poddany został szeregowi testów statycznych oraz dynamicznych sprawdzających sprawność, praktyczność oraz wydajność energetyczną.

"Wszystkie regulaminowe zadania nasz samochód przeszedł w sposób nienaganny, co dało nam najwyższe miejsce w obu punktowanych kategoriach testowych" - dodała.

O godzinie 13 w sobotę rozpoczął się 24-godzinny wyścig. Podczas zawodów Eagle Two okrążył tor 140 razy na jednym ładowaniu, uzyskując drugą notę punktową za przejechany dystans.

"Po zsumowaniu punktacji z testów przed wyścigiem, jak i z samego wyścigu okazało się, że Lodz Solar Team nie ma sobie równych w klasyfikacji generalnej. Tym samym zdobyliśmy tytuł Mistrzów Europy" - zaznaczyła Weronika Grzesiak.

Drugie miejsce w tegorocznych zmaganiach zajął ubiegłoroczny Mistrz Europy - Onda Solare z Włoch, a na trzecim miejscu uplasowali się wielokrotni Mistrzowie Świata z Australii - Solar Team Eindhoven ze swoim samochodem Stella-Era.

Nie był to pierwszy sukces studentów z Politechniki Łódzkiej w zawodach iLumen European Solar Challenge; ich zwycięstwo odnotowano w 2018 roku, a w roku 2021 zajęli drugie miejsce. 

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • 20.11.2024. Siedziba Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie, 20 bm. Minister cyfryzacji wziął udział w konferencji prasowej nt. wsparcia budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji, która ma powstać w ACK Cyfronet.  PAP/Łukasz Gągulski

    Gawkowski: Fabryka AI da szansę na bycie liderem cyfryzacji w Europie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera