Nauka dla Społeczeństwa

25.03.2023
PL EN
19.09.2022 aktualizacja 19.09.2022

Dziękujemy za zgłoszenia do konkursu Popularyzator Nauki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Aż 84 kandydatury - osób, zespołów i instytucji, zakwalifikowano do tegorocznej, XVIII edycji konkursu Popularyzator Nauki. Laureatów - którzy najlepiej, najciekawiej wyjaśniają innym zagadnienia nauki - poznamy w grudniu.

Do obecnej, XVIII edycji zakwalifikowano 84 zgłoszenia: w kategorii "Naukowiec" (która od kilku lat cieszy się największą popularnością) - aż 24, w kategoriach Animator oraz Zespół - po 17, w kategorii Instytucja zgłosiło się 16 podmiotów, w kategorii Media - 10.

"W tegorocznej edycji zgłosili się naukowcy i amatorzy, a także instytucje naukowe, organizacje pozarządowe i koła naukowe. Jury czeka trudne zadanie: zgłoszono sporo ciekawych działań w przeróżnych dziedzinach - od nauk biologicznych i związanych z ochroną środowiska czy zdrowia, przez matematykę czy historię, po nauki ekonomiczne. Wśród kandydatów do nagrody są osoby znane z mediów oraz ci, którzy działają bardziej lokalnie; związani z nauką od lat profesjonaliści, którzy z popularyzacji nauki żyją, a także pasjonaci, tacy wariaci naukowi, którzy swój czas, a często też pieniądze poświęcają na rozruszanie swojego otoczenia w małych miejscowościach, zaszczepianie dzieciakom pasji i rozwijanie ciekawości świata. Jako redakcja serwisu Nauka w Polsce dziękujemy za zgłoszenia i trzymamy kciuki. Chętnie szerzej zaprezentujemy też aktywność najlepszych" - mówi red. Anna Ślązak, kierująca serwisem Nauka w Polsce, która bierze udział w organizacji konkursu i uczestniczy w ocenie zgłoszeń.

Przez najbliższe tygodnie zakwalifikowane kandydatury oceni Kapituła, złożona z przedstawicieli środowiska naukowego, popularyzatorów nauki i przedstawicieli portalu Nauka w Polsce, kierowana przez prof. Michała Kleibera - wiceprezesa Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletniego prezesa PAN, b. ministra nauki i informatyzacji, jednego z inicjatorów konkursu.

W skład tego zespołu wchodzą również: prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek - biolog i popularyzator nauki, a także przedstawiciel redakcji serwisu Nauka w Polsce. W skład Jury wchodzą też Dariusz Aksamit - działacz Marszu dla Nauki oraz Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, prof. Wojciech Dindorf - emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od ponad 65 lat; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej, Iwona Kieda - reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, dr Magdalena Osial z UW - autorka projektu "Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku" oraz "Fluffy Science"; dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu "Zapytaj fizyka"; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów".

Jurorzy wybiorą laureatów w pięciu kategoriach, a także wyłonią kandydata Nagrody Głównej. Może to być popularyzator – osoba, zespół lub instytucja – kandydujący w dowolnej kategorii konkursowej.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w grudniu 2022 r.

Działalność finalistów zostanie zaprezentowana w serwisie Nauka w Polsce PAP.

Celem konkursu Popularyzator Nauki jest uhonorowanie osób, zespołów osób i podmiotów instytucjonalnych, które popularyzują naukę wśród Polaków, pomagają innym lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące wokół człowieka, przybliżają najnowsze wyniki badań naukowych, dzielą się wiedzą i pasją naukową. W konkursie oceniana jest działalność popularyzatorska skierowana do osób, które nie są związane zawodowo z popularyzowanym obszarem wiedzy.

Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce, wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej ze środków programu „Nauka dla Społeczeństwa” Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jest to no najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.

Wśród laureatów konkursu są m.in. filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet "Crazy Nauka", twórcy portalu "Nauka o klimacie", a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Nauka w Polsce

zan/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023