Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
26.08.2022 aktualizacja 26.08.2022

Wrocław/ Jubileuszowy XV Kongres Polskiego Towarzystwa Angiologicznego

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Ponad stu specjalistów w dziedzinie angiologii bierze udział w XV Kongresie Polskiego Towarzystwa Angiologicznego we Wrocławiu, który potrwa do soboty. Lekarze będą rozmawiać o najnowszych badaniach, wytycznych i zaleceniach z zakresu chorób naczyń.

Otwierając w czwartek jubileuszowy XV Kongres Polskiego Towarzystwa Angiologicznego jego prezes prof. Andrzej Szuba przypomniał, że poprzedni kongres przeprowadzony był zdalnie z powodu pandemii, a teraz uczestnicy wreszcie będą mogli bezpośrednio dyskutować podczas sesji.

"Wrocław to szczególne miejsce dla polskiej angiologii. To tu 30 lat temu powstało Polskie Towarzystwo Angiologiczne, założone w klinice angiologii, która była zresztą pierwszą w Polsce" - powiedział prof. Andrzej Szuba, kierownik Katedry i Kliniki Angiologii, Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uczelnia jest współorganizatorem zjazdu.

Kongres zainicjowała sesja młodych angiologów pt. "Krytyczne niedokrwienie kończyn". Jak podkreślił prof. Szuba, problem jest ważny i wciąż narasta, zwłaszcza wśród chorych z cukrzycą.

„Podczas spotkań angiologów nie może zabraknąć problematyki nadmiernej liczby amputacji nóg z powodu niedokrwienia kończyn. W Polsce bijmy po tym względem niechlubne rekordy i niewiele się zmienia od lat, pomimo postępów w diagnostyce i metodach leczenia” - powiedział prof. Szuba.

Podkreślił, że to ogromny problem medyczny, ale także społeczny i jeśli nic się nie zmieni, będzie narastał.

„Główną przyczyną amputacji kończyn zwłaszcza poniżej kolana pozostają bowiem powikłania cukrzycy, a przypadków tej choroby obserwujemy coraz więcej także na skutek pandemii COVID-19” - dodał.

Obok tematu powikłań naczyniowych po infekcji SARS-CoV-2 omawiane będą też m.in. zagadnienia takie, jak postępy w leczeniu tętniaków aorty brzusznej i piersiowej, rzadkie choroby naczyń.

„Podejmiemy najważniejsze i najbardziej aktualne tematy z zakresu chorób naczyń, dyskutując o najnowszych badaniach naukowych, wytycznych, zaleceniach czy metodach diagnostycznych” - powiedział prof. Szuba.(PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024