Historia i kultura

Lublin/ Inscenizacje, turnieje, warsztaty podczas „Weekendu z archeologią”

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Inscenizacje, turnieje, warsztaty – to niektóre wydarzenia „Weekendu z archeologią”, który rozpocznie się w sobotę w Lublinie. Na miłośników historii czekają także wykłady poświęcone najnowszym odkryciom archeologicznym na Lubelszczyźnie.

„Podczas dwóch dni +Weekendu z archeologią+ przeniesiemy się w czasie. Najpierw wrócimy do Lublina renesansowego - przez inscenizacje będziemy pokazywać, jak wyglądały dawne rzemiosła z XVII wieku. W sobotę zaplanowano m.in. inscenizację sądu miejskiego, która w zeszłym roku cieszyła się dużym powodzeniem. Koledzy rekonstruktorzy obiecują, że w tym roku będzie jeszcze więcej zwrotów akcji” – zapowiedziała na środowej konferencji prasowej Marta Cyran z działu archeologii Muzeum Narodowego w Lublinie.

Natomiast niedziela zostanie poświęcona średniowiecznemu Lublinowi z XIII wieku, gdzie na wzgórzu zamkowym mieścił się najprawdopodobniej drewniany zamek. „Zaprezentujemy charakterystyczne dla okresu średniowiecza rzemiosła, będą także pokazy walk rycerskich. Nowością będzie pokaz sokolniczy. Sokolnictwo bowiem było jednym z ulubionych zajęć ówczesnych elit. Zaplanowaliśmy także inscenizację poświęconą oblężeniu Donżonu w Lublinie przez Tatarów” – przekazała Marta Cyran.

Jak zaznaczyła, „Weekend z archeologią” będzie okazją nie tylko do interaktywnej zabawy i podziwiania pokazów, ale też szansą na wysłuchanie ciekawych wykładów popularnonaukowych, które będą dotyczyć najważniejszych badań archeologicznych prowadzonych obecnie na Lubelszczyźnie: w Czermnie, Lublinie, Chodliku. „Łącznie z bardzo ciekawą prezentacją technologii, które są obecnie używane w archeologii, bo archeologia to nie tylko łopata i rysownica, ale również zdjęcia lotnicze, georadar”- dodała.

Małgorzata Siedlaczek z działu edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie przekazała, że dostępne będą również interaktywne stanowiska, gdzie organizowane będą różne warsztaty. „Będziemy ćwiczyć sztukę pięknego pisania, czyli odbędą się warsztaty kaligraficzne przy użyciu tradycyjnych, dawnych przyrządów pisarskich jak chociażby pióro prawdziwe. Będzie to okazja do ćwiczenia zmysłu estetyki, ale też dobra szkoła cierpliwości i precyzji, ponieważ piękne pisanie było bardzo wymagającą sztuką” – podkreśliła Siedlaczek.

Inne stanowisko poświęcone będzie oświetleniu w średniowieczu. „Dosłownie będziemy rozświetlać mroki średniowiecza, dlatego, że będzie można zarówno posłuchać o dawnych sposobach rozniecania ognia przy pomocy hubki czy też krzesiwa bądź kamieni i patyków, ale także zrobić swoje własne świece tzw. maczanki i dowiedzieć się o łuczywach, kagankach, które rozświetlały wnętrza” – powiedziała Małgorzata Siedlaczek.

Wydarzenia „Weekendu z archeologią” odbędą się w sobotę i niedzielę na dziedzińcu zamkowym w Lublinie, gdzie będzie można obejrzeć m.in. warsztat tkaczki, stanowisko kata czy średniowieczną mennicę oraz na Błoniach pod Zamkiem, gdzie stanie obóz wojów wczesnośredniowiecznych, a w nim średniowieczna kuźnia, tor łuczniczy i warsztaty najpopularniejszych rzemiosł dawnego Lublina: warsztat barwiarski, szewski i garncarski.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

  • 20.11.2024. Prezentacja zatrzymanego przez służby skarbu z okresu epoki brązu, 20 bm. w przestrzeni wystawy stałej „Świt Pomorza. Kolekcja starożytności pomorskich” Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych, 20 bm. Znaleziony podczas nielegalnych poszukiwań zabytków w Gryfinie skarb został zatrzymany przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz pracownicy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Odnaleziony zespół zabytków składa się z kilkudziesięciu przedmiotów wykonanych z brązu. Są to głównie ozdoby i elementy uprzęży końskiej, ale także broń, narzędzia oraz inne drobne przedmioty. Znalezisko datuje się na V okres epoki brązu (lata ok. 900-750 p.n.e). (jm) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Zaprezentowano skarb z Gryfina; znalazca nadal poszukiwany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera