Kolejny Lubelski Festiwal Nauki potrwa od 10 do 16 września

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Od 10 do 16 września br. odbędzie się 18. edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN) pod hasłem "Ogrody Nauki". To jeden z trzech największych w kraju festiwali, który upowszechnia, promuje i popularyzuje osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne.

Głównym organizatorem LFN jest Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, za współorganizację odpowiadają Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Lubelska oraz Urząd Miasta Lublin. Serwis Nauka w Polsce patronuje wydarzeniu medialnie.

"Lubelski Festiwal Nauki organizujemy już po raz 18! Można powiedzieć, że wkraczamy w dorosłość" - mówi dr hab. Adam Waśko, prof. UP, prorektor ds. rozwoju uczelni, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego festiwalu, cytowany na stronie internetowej wydarzenia. W piśmie przewodnim do uczestników zaznacza, że festiwal "będzie otwierał laboratoria i sale wykładowe, aby pobudzać zainteresowania i fascynować nauką"; wydarzenie będzie również "zachęcać młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem miejsca na kontynuowanie nauki, do studiowania właśnie w Lublinie".

Hasło tegorocznego Festiwalu "Ogrody Nauki" ma być metaforą, która inspiruje do korzystania z zasobów wiedzy w codziennym życiu - tłumaczą organizatorzy. "Pojęcie ogrodu wpisane jest trwale w dzieje nauki, a także tradycji literackiej i artystycznej. Stanowi ważną inspirację tematyczną, wprowadza do przestrzeni kulturowej istotne problemy poznawcze, estetyczne i aksjologiczne" - zauważa prof. dr hab. Tomasz Oniszczuk, koordynator uczelniany festiwalu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Przez pełen tydzień w Lublinie trwać będą wykłady, warsztaty, pokazy w laboratoriach i plenerze, spektakle, konkursy i gry terenowe. Celem tych wydarzeń jest upowszechnianie, promowanie oraz popularyzowanie nauki i badań naukowych wśród społeczeństwa. Prezentowane projekty popularyzują takie dziedziny jak humanistyka, inżynieria i technika, medycyna i nauki o zdrowiu, rolnictwo, teologia, sztuka, a także nauki społeczne, ścisłe i przyrodnicze. Prezentacjom naukowym towarzyszą wydarzenia kulturalno-artystyczne i popularnonaukowe.

W tegorocznym programie - poza stałymi elementami festiwalu, takimi jak projekty i Lubelski Piknik Naukowy - znajdą się wydarzenia specjalne: Ogrody Literatury, Ogrody Żywności, Ogrody Podróży, Ogrody Ekologii, Ogrody Przyrody, a w nich m.in. panele dyskusyjne, prezentacje oraz wykłady gościnne osobowości naukowych, literackich, artystycznych, kulturalnych, a także blogerów internetowych.

Na rozpoczęcie Festiwalu (10 września br.) zaplanowano m.in. pokaz Mody Florystycznej, Iza Nobis& Mirosław Drohomirecki oraz koncert 007 Bond Synfonicznie muzyków Filharmonii Lubelskiej.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej (https://www.festiwal.lublin.pl/).

Dotychczas odbyło się 17 edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki, na których łącznie zostało zgłoszonych i zaprezentowanych niemal 15 tysięcy projektów. Lubelski Festiwal Nauki jest jednym z największych festiwali tego typu w Polsce, średnio bierze w nim udział ok. 35-40 tys. zarejestrowanych uczestników. Od pierwszej edycji LFN w 2004 r. liczba prezentowanych projektów naukowych wzrosła z 232 do prawie 1450.

Ostatni, XVII Lubelski Festiwal Nauki pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!” odbył się od 18 do 24 września 2021 r. w formule hybrydowej. W jego organizacji współuczestniczyło około trzydziestu instytucji naukowo-badawczych i publicznych z Lublina oraz całego województwa lubelskiego i dolnośląskiego. W przygotowanie projektów, które odbyły się w ramach XVII LFN, zaangażowało się bezpośrednio ponad 1 600 osób, zgłoszono 1370 projektów, w tym 390 projektów online i hybrydowych oraz 980 projektów stacjonarnych. Wydarzenia festiwalowe odwiedziło blisko 30 tys. osób. 

PAP - Nauka w Polsce

amk/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera