Lubelski Festiwal Nauki od najbliższej soboty; zaplanowano ok. 2000 atrakcji

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Blisko 2000 wykładów, warsztatów, prezentacji i wystaw przygotowali organizatorzy 20. Lubelskiego Festiwalu Nauki w dniach 14-20 września. Są jeszcze wolne miejsca na wydarzenia propagujące naukę wśród przedszkolaków, uczniów i dorosłych w Lublinie.

Festiwal zainauguruje sobotnia gala w Teatrze Starym. W niedzielę na pl. Teatralnym odbędzie piknik popularnonaukowy. Od poniedziałku do piątku na lubelskich uczelniach i w instytucjach zaplanowano blisko 2000 projektów i prezentacji, o 200 więcej niż w podczas ubiegłorocznej edycji.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego i prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Jarosław Dudka poinformował, że na festiwal zarejestrowało się już 40 tys. uczestników w różnym wieku. Szczególnie cieszy - powiedział - obecność najmłodszych.

Jak podała koordynator uczelniany festiwalu na Uniwersytecie Medycznym dr Monika Jakubiak-Hulicz, można się jeszcze zapisywać na poszczególne wydarzenia. "Uczestnicy zapisują się, następnie muszą rejestrację po jakimś czasie potwierdzić. Zdarza się, że te potwierdzenia nie spływają i wówczas ponownie te projekty pojawiają się jako wolne do rejestracji" – powiedziała. Zachęciła do śledzenia strony internetowej www.festiwal.lublin.pl, gdzie pojawiają się informacje o wolnych miejscach.

Koordynatorka festiwalu z Politechniki Lubelskiej dr Magdalena Maciaszczyk uzupełniła, że osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu, na które skończyły się miejsca może napisać prośbę do organizatora o dodatkową edycję. "Prośba na pewno będzie pozytywnie rozpatrzona" – zapowiedziała.

W programie wydarzeń festiwalowych zaplanowanych na Uniwersytecie Medycznym są m.in. spotkania poświęcone wynalazkom i odkryciom medycznym, sekretom ludzkiego organizmu, emocjom w społeczeństwie i eksperymenty.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotuje wykłady o ginących gatunkach, tajnikach budowy fortepianu, spotkania z artystami, dyskusje o literaturze, grach komputerowych, pszczołach i grzybach. W programie także m.in. ciekawostki archeologiczne i analiza lubelskiej kranówki.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zaplanowano zajęcia z pierwszej pomocy u zwierząt domowych, zajęcia poświęcone tajemnicom jajecznicy, aranżacji terrarium dla jaszczurek i hodowli gekonów, wykład o właściwościach bakterii czy analizę jakości żywności.

Politechnika Lubelska zorganizuje m.in. wykłady poświęcone wykorzystaniu sztucznej inteligencji w fabrykach i przy tworzeniu animacji, betonozie w miastach, warsztaty budowania robotów, modelowania i druku trójwymiarowego oraz grę edukacyjną.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim natomiast będzie można usłyszeć o zakonnym dress code, wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy. Zaplanowano m.in. warsztaty poświęcone modlitwie, budowaniu zespołów i koncert z utworami Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych kompozytorów polskich.

Fot. materiały prasowe 

W programie festiwalu są także bezpłatne konsultacje i warsztaty dietetyczne, kosmetologiczne, radzenia sobie ze stresem, udzielania pierwszej pomocy i trening mentalny. Organizatorzy przewidzieli debaty m.in. o neuronauce i zdrowiu. Hasło tegorocznej edycji festiwalu to "Człowiek sercem nauki".

Organizatorami wydarzenia jest pięć lubelskich uczelni i Urząd Miasta Lublin.(PAP)

Nauka w Polsce

pin/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    W cyklu “Zapytaj fizyka”: o czarnych dziurach i zjawiskach zależnych od czasu

  • Fot. Adobe Stock

    Ruszają studia podyplomowe z popularyzacji nauki – chętni z całego kraju

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera