Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Warsztaty sztucznej inteligencji, spotkania z archeologami i eksperymenty naukowe czekają na uczestników 20. edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki. Rejestracja uczestników ruszyła w środę rano.

Organizatorzy festiwalu poinformowali, że wydarzenie rozpocznie uroczysta gala w Teatrze Starym w Lublinie, którą zaplanowano na 14 września. Piknik naukowy na pl. Teatralnym odbędzie się 15 września. Prezentacje na uczelniach potrwają od 16 do 20 września.

Przewodniczący komitetu organizacyjnego i prorektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Jarosław Dudka stwierdził, że Lubelski Festiwal Nauki jest jednym z największych i najstarszych wydarzeń tego typu w Polsce.

Jak wyliczył, podczas ubiegłorocznej edycji blisko 40 tys. osób wzięło udział w 1758 projektach naukowych. Spodziewa się, że tym roku projektów i uczestników będzie jeszcze więcej. "Zainteresowanie z roku na rok jest coraz większe" – podkreślił.

Prof. Dudka wyjaśnił, że misją imprezy jest budzenie zainteresowań, stawianie pytań i poszukiwanie odpowiedzi, a także popularyzowanie nauki wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, promowanie lubelskich uczelni i wzajemne poznawanie się naukowców.

"Do każdej grupy wiekowej osobnym językiem przemawiamy, takim, który będzie najbardziej atrakcyjny. Wiemy jak trudno czasami skomplikowane rzeczy naukowe jest przekazać w formie prostej dla widowni, zwłaszcza tak wymagającej jak małe dzieci" – przyznał.

W programie wydarzeń festiwalowych zaplanowanych na Uniwersytecie Medycznym są m.in. spotkania poświęcone twórcom przełomowych sukcesów w dziedzinie farmakologii, budowie i fizjologii ludzkiego ciała, gatunkom zwierząt i roślin, które można spotkać w dolinie rzeki Bystrzycy, eksperymenty chemiczne i zajęcia z wykorzystaniem kamery termowizyjnej.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotuje naukowy spacer, zabawę edukacyjną i eksperymenty inspirowane pracą podwójnej noblistki. W programie także m.in. obserwacja Słońca przez teleskop, spotkanie z archeologami uczestniczących w wykopaliskach w Czermnie, koncert muzyki Fryderyka Chopina i Jana Sebastiana Bacha w konwencji klasycznej i jazzowej. Nauczyciele i wykładowcy mogą wziąć udział w warsztatach z wykorzystania sztucznej inteligencji podczas lekcji.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym zaplanowano zajęcia o pierwszej pomocy u zwierząt domowych, roślinach, które mogą powodować problemy zdrowotne u psów i kotów, wpływie zapachów na zachowanie zwierząt i japońskiej sztuce botanicznej kusamono.

Politechnika Lubelska zorganizuje m.in. spotkanie poświęcone analizie zagospodarowania Lublina, matematyczny escape room, wyścig robotów i pokaz modeli samochodów zdalnie sterowanych.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim natomiast będzie można dowiedzieć się, czym jest krytyczne myślenie, jaką muzykę można wykonywać podczas liturgii ślubnej, poznać poezję Wisławy Szymborskiej oraz fakty i mity pobytu w więzieniu.

Zapisy obowiązują także na bezpłatne konsultacje i warsztaty dietetyczne, kosmetologiczne, radzenia sobie ze stresem, udzielania pierwszej pomocy i trening mentalny. Organizatorzy przewidzieli debaty m.in. o neuronauce, zdrowiu i wpływie emocji na funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie.

Hasło tegorocznej edycji festiwalu to "Człowiek sercem nauki". Organizatorami wydarzenia jest pięć lubelskich uczelni i Urząd Miasta Lublin. Rejestracja i szczegółowy program na stronie: www.festiwal.lublin.pl. (PAP)

Nauka w Polsce, Piotr Nowak

pin/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ Planetarium chce kupić symulator łazika księżycowego

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się "Tydzień Mikroświata" w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera