Wbrew wcześniejszym sugestiom, młoda krew nie wydłuża życia - pokazuje badanie na myszach. Z drugiej strony stara krew przyspiesza zgon.
Jak wskazywało kilka wcześniejszych badań, młoda krew miałaby częściowo odmładzać stary organizm. Zespół z University of California, Berkeley (USA) na trzy miesiące połączył krwiobiegi młodych i starych myszy, aby tę hipotezę przetestować.
Eliksiru młodości nie odkryli - stare myszy nie żyły dłużej. Okazało się natomiast, że młode osobniki połączone ze starymi, szybciej kończyły życie. Według badaczy to najważniejszy rezultat eksperymentu.
Ma on także optymistyczną stronę.
„Nasze dane wspierają założenie, według którego stara krew zawiera składniki zdolne do wywoływania starzenia u młodych zwierząt. Znalezienie i selektywne blokowanie czynników starzenia w organizmie mogłoby stanowić kluczowy obszar badań nad wydłużeniem życia” - piszą autorzy odkrycia (https://www.liebertpub.com/doi/10.1089/rej.2022.0029).
„Eksperyment ten jest istotny dla ustalenia precyzyjnej ścieżki badań nad klinicznymi podejściami do starzenia się. Dostarcza przy tym kluczowych naukowych dowodów przeciwko tezie o dobroczynnym działaniu czynników obecnych w młodej krwi na stary organizm. Praca ta dobrze wpisuje się we wcześniejsze badania opisane przez tę samą grupę. Według nich podanie myszom osocza młodej krwi nie wydłuża ich życia” - wyniki komentuj prof. Irina Conboy, redaktor naczelny „Rejuvenation Research”.(PAP)
Marek Matacz
mat/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.