Grażyna Żebrowska zrezygnowała z funkcji dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Z funkcji dyrektora Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) zrezygnowała dr Grażyna Żebrowska - poinformowała we wtorek agencja. Funkcję tę sprawowała ponad dwa lata.

Żebrowska pełniła funkcję dyrektora NAWA od maja 2020 r. NAWA to rządowa agencja podlegająca ministrowi edukacji i nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Powstała w 2017 r.

"Mając na uwadze przede wszystkim dobro agencji, jej pracowników i beneficjentów zrezygnowałam z funkcji dyrektora. Agencją zarządzałam w bardzo trudnym okresie czasu, a mimo to instytucja dynamicznie się rozwinęła, a marka NAWA zyskała większy prestiż i rozpoznawalność. To był dla mnie zaszczyt zarządzać tak potrzebną dla polskiej nauki agencją i współpracować z tak wspaniałym zespołem" – powiedziała cytowana w komunikacie NAWA Żebrowska.

W komunikacie przypomniano, że gdy Żebrowska sprawowała funkcję dyrektora agencja przygotowała programy, które były odpowiedzią na pandemię COVID-19, protesty na Białorusi oraz wojnę w Ukrainie. Wśród nich były takie inicjatywy jak "Solidarni z Białorusią", "Solidarni z Ukrainą", a także specjalne, covidowe edycje przedsięwzięć agencji.

"W tym trudnym czasie udało się jednakże ustabilizować pracę agencji, czyli przede wszystkim przygotować ofertę programową, która dobrze odpowiada na potrzeby środowiska naukowego w zakresie wymiany i współpracy międzynarodowej. Propozycje NAWA, takie jak programy Anders NAWA, Banach NAWA czy Polskie Powroty zyskały renomę wśród studentów i naukowców" - podkreślono w komunikacie.

Dodano, że bliska współpraca NAWA z innymi agencjami działającymi w obszarze innowacji i nauki pozwoliła na bardziej efektywne wykorzystywanie funduszy przez polskich naukowców.

"Międzynarodowe uznanie dla jakości działań NAWA potwierdza podpisana w ubiegłym roku umowa o współpracy ze niemieckim odpowiednikiem – DAAD. Porozumienie pozwoli m.in. na rozszerzanie polsko-niemieckiej współpracy międzyuczelnianej, wspieranie nauczania języka narodowego w kraju drugiej strony czy też wzajemną promocję oferty stypendialnej i współdziałanie w obszarze marketingu zagranicznego systemów szkolnictwa wyższego" - zaznaczono.

Dr Grażyna Żebrowska z wykształcenia jest fizykiem. Uzyskała doktorat z zastosowań nauk fizycznych w medycynie na Uniwersytecie Rennes 1 we Francji i na Uniwersytecie Gdańskim.

W latach 2003-2019 pracowała jako doradca ds. nauki, technologii i szkolnictwa wyższego w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie, USA. Do jej obowiązków należało inicjowanie i ułatwianie współpracy między polskimi i amerykańskimi instytucjami naukowymi i akademickimi. Była również zaangażowana w promowanie polskich uczelni wyższych i jednostek naukowych w Stanach Zjednoczonych. Od 2019 r. sprawowała funkcję dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Astronom Piotr Guzik z nagrodą im. Artura Rojszczaka

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera