
Jedenaścioro naukowców, którzy przez lata zdobywali doświadczenie w zagranicznych instytucjach badawczych, wróci do Polski, aby tutaj kontynuować swoje kariery. Będzie to możliwe dzięki flagowemu programowi Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) – Polskie Powroty.
Laureaci tegorocznej, ósmej już edycji przyjadą z USA, Finlandii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, Danii, Holandii, Kanady i Włoch. Reprezentują oni takie dyscypliny nauki jak: jak inżynieria materiałowa, nauki fizyczne, nauki chemiczne, nauki medyczne, nauki o ziemi i o środowisku, nauki biologiczne, historia, matematyka oraz nauki o komputerach i informatyka.
Najpopularniejszym miejscem do realizacji projektów okazał się Uniwersytet Warszawski, który przyjmie aż pięciu laureatów. Pozostałe instytucje, które zatrudnią powracających naukowców, to: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński oraz dwa instytuty Polskiej Akademii Nauk: Instytut Matematyczny i Instytut Chemii Fizycznej – podała NAWA w przesłanym komunikacie.

Realizacja pierwszych nowych projektów rozpocznie się we wrześniu.
W ocenie dyrektora NAWA dr. Wojciecha Karczewskiego, „poziom złożonych wniosków był niezwykle wysoki”. – Kilkuetapowa ocena merytoryczna ma na celu wyłonienie kandydatów z dorobkiem naukowym rozpoznawalnym międzynarodowo i wyróżniającym się w kontekście danej dyscypliny oraz etapu kariery – przypominał, cytowany w informacji.
- Oczekujemy wysokiej wartości naukowej zaplanowanego projektu, który powinien w istotny sposób rozwijać stan wiedzy w swojej dyscyplinie i wzbogacać krajową naukę o najnowsze osiągnięcia światowe. Jedenaście projektów wyłonionych do finansowania w najwyższym stopniu spełnia te kryteria - dodał dr Karczewski.
Jak przypomniano w informacji, program Polskie Powroty to inicjatywa, której celem jest przyciągnięcie wybitnych polskich badaczy z powrotem do Polski, wzmacniając tym samym potencjał naukowy kraju. Daje on możliwość stworzenia w Polsce własnej grupy projektowej i prowadzenia tu badań. Do tej pory NAWA przeznaczyła na ten cel ponad 100 mln złotych. Wartość finansowania dla 11 najnowszych projektów wynosi ponad 18,2 mln zł.
Od początku istnienia programu NAWA sfinansowała projekty 82 laureatów. Ci naukowcy realizują swoje badania w 28 polskich uczelniach i instytutach badawczych.
Najwięcej polskich naukowców wraca do kraju z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.
Listę laureatów można znaleźć na stronie NAWA.(PAP)
akp/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.