I Kongres Umiędzynarodowienia - już w maju w Gdańsku

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Jak mądrze pokierować internacjonalizacją kształcenia na polskich uczelniach? Kwestią tą zajmą się uczestnicy I Kongresu Umiędzynarodowienia: pracownicy polskich i zagranicznych uczelni, przedstawiciele ogólnokrajowych rad i władz państwowych, osoby pracujące ze studentami czy naukowcami z zagranicy. Konferencja odbędzie się w Gdańsku 13-14 maja.

"Podczas Kongresu chcemy poruszyć wiele aspektów funkcjonowania uczelni, bo wiemy, że umiędzynarodowienie dotyczy wszystkich płaszczyzn jej działalności. Jesteśmy przekonani, że potrzebujemy wielogłosowej dyskusji, by rzetelnie opisać problemy i znaleźć realne rozwiązania. Chcemy usłyszeć głos zarówno decydentów na polskich uczelniach, jak i tych, którzy realizują procesy związane z umiędzynarodowieniem, kształcą zagranicznych studentów oraz na co dzień kontaktują się z zagranicznymi partnerami uczelni. Umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego wymaga szerokiej dyskusji, dlatego zapraszamy wszystkich tych, którzy widzą, gdzie dzisiaj leżą bariery w umiędzynarodowieniu i potrafią wskazywać, jak je pokonać. Zapraszamy tych, którzy bacznie obserwują rozwój szkolnictwa wyższego w Europe i na świecie, i chcą wspólnie z nami określać perspektywy rozwoju dla polskiego szkolnictwa wyższego. Mamy nadzieję, że I Kongres Umiędzynarodowienia będzie okazją, by omówić międzynarodowe trendy i dobre praktyki funkcjonujące za granicą, i pozwoli wspólnie wypracować wnioski i wyznaczyć kierunek tworzenia krajowej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego i nauki" - napisali organizatorzy na stronie wydarzenia, Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, IROs Forum i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Na kongres zaproszono ekspertów z Polski i zagranicy, zajmujących się różnymi aspektami kształcenia na wyższych uczelniach. Gośćmi spotkania będą m.in.: dr Laura E. Rumbley - dyrektorka ds. Rozwoju, Wiedzy i Badań w EAIE, dr Kai Sicks - sekretarz generalny DAAD, dr Jakob Calice - dyrektor zarządzający austriackiej OeAD, Michal Fedák - dyrektor wykonawczy słowackiej SAIA czy dr Minna Kelhä - dyrektorka generalna fińskiej OPH.

Honorowym patronem wydarzenia jest Minister Nauki, który otworzy debatę ze środowiskiem akademickim i naukowym na temat kształtu krajowej strategii umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego. Kilkaset osób: pracowników polskich i zagranicznych uczelni, przedstawicieli ogólnokrajowych rad i władz państwowych, ale także osób na co dzień pracujących ze studentami czy naukowcami z zagranicy przez dwa dni dyskutować będzie o tym, jak mądrze pokierować internacjonalizacją kształcenia na polskich uczelniach.

Udział w kongresie jest bezpłatny. Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej; także udział zdalny wymaga rejestracji.

Program konferencji można znaleźć na stronie internetowej.

I Kongres Umiędzynarodowienia realizowany jest w ramach projektu pn. „Strategia umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego i nauki” ze środków Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego: Działania FERS.01.05 Umiejętności w szkolnictwie wyższym.

Nauka w Polsce

zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera