Australia/ Raport: kontynent traci najwięcej gatunków zwierząt i roślin na świecie

Źródło: Adobe Stock
Źródło: Adobe Stock

Środowisko naturalne Australii znajduje się w bardzo złym stanie, a zagrożenia dla roślin i zwierząt, których kontynent traci najwięcej na świecie, nasilają się - wynika ze sporządzanego co pięć lat oficjalnego raportu dotyczącego stanu systemów ekologicznych w kraju.

"Raport o stanie środowiska to szokujący dokument, opowiada historię kryzysu i pogarszania się środowiska Australii" - przekazała w oświadczeniu minister środowiska Australii Tanya Plibersek, cytowana we wtorek przez agencję Reutera.

Polityk dodała, że ochrona przyrody będzie priorytetem nowego rządu w Canberrze tworzonego przez Australijską Partię Pracy.

Jak wskazał serwis BBC, zły stan australijskiej przyrody jest spowodowany zmianą klimatu, utratą siedlisk przez zwierzęta, sprowadzeniem gatunków inwazyjnych, zanieczyszczeniem powietrza i wydobyciem węgla.

Według składającego się z 2 tys. stron dokumentu 19 ekosystemów w Australii jest na granicy upadku. Obecnie na kontynencie występuje więcej obcych gatunków roślin niż rodzimych.

"Australia, w której dorastaliśmy zostanie utracona dla następnych pokoleń, jeżeli naprawdę nie zaczniemy rozwiązywać niektórych problemów środowiska" - skomentował doktor Ian Cresswell, jeden z autorów raportu, w wypowiedzi dla Australian Associated Press.

Koala i kakadu krasnogłowa znajdują się wśród 200 gatunków zwierząt i roślin dla których zagrożenie wzrosło od 2016 roku. Zanika również drzewo sandałowe. Wiele z traconych gatunków jest endemicznych dla Australii.

W ostatnich latach kontynent doświadczył dotkliwej suszy, pożarów buszu, kolejnych lat rekordowych powodzi i sześciu masowych przypadków wybielania Wielkiej Rafy Koralowej.

Raport wykazał, że Australia nie posiada odpowiednich narzędzi do zarządzania środowiskiem. Stwierdzono, że wydatki rządu federalnego na utrzymanie bioróżnorodności spadły w ostatnich latach. Dokument został przekazany poprzedniemu rządowi w 2021 roku. Opublikowano go jednak dopiero po majowych wyborach, które wyłoniły nowe władze kraju.

"(Raport) opowiada historię kryzysu i upadku środowiska naturalnego Australii oraz dekad bezczynności rządu i świadomej ignorancji" - podsumowała minister Plibersek w oświadczeniu. (PAP)

kjm/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    Etiopia/ W 2024 roku na mpox zachorowało w Afryce blisko 54 tys. osób, zmarło ponad 1,1 tys.

  • Smog w mieście Lahaur (ang. Lahore), Pakistan, 16.11.2024. EPA/A. HUSSAIN. Dostawca: PAP/EPA

    Pakistan/ Szkoły w Pendżabie zamknięte z powodu smogu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera