Uczelnie i instytucje

Czarnek: subwencja na szkoły doktorskie zwiększona o 100 mln zł

Warszawa, 09.06.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 09.06.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Paweł Supernak

Wiceminister finansów Sebastian Skuza pozwolił nam wczoraj na podpisanie decyzji o zwiększeniu subwencji dla uczelni w wysokości 100 mln zł na szkoły doktorskie - przekazał szef MEiN Przemysław Czarnek w Warszawie.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w piątek w Warszawie w uroczystościach z okazji jubileuszu 25-lecia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. KRASP tworzą rektorzy 109 szkół wyższych, w tym 10 uczelni niepublicznych, które wspólnie podejmują działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki.

Czarnek powiedział, że wiceminister finansów Sebastian Skuza "jest wielkim przyjacielem nauki i szkolnictwa wyższego" i stara się, by nakłady na ten cel były coraz wyższe.

"I choćby z okazji 25-lecia KRASP pozwolił nam wczoraj na podpisanie decyzji o zwiększeniu subwencji dla uczelni naszych w wysokości 100 mln zł na szkoły doktorskie" - przekazał szef MEiN.

Szkoły doktorskie zastępują od 1 października 2019 r. studia doktoranckie. Jest to jeden z efektów reformy nauki i szkolnictwa wyższego, wprowadzonej przez byłego wicepremiera i szefa MNiSW Jarosława Gowina. Jedna z zasadniczych zmian polega na tym, że każdy uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje stypendium, co wcześniej nie było regułą. Szkołę doktorską prowadzi cała uczelnia, a nie – tak jak dotychczas w przypadku studiów doktoranckich – uprawniona jednostka uczelni.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • 22.01.2025. Otwarcie Laboratoriów fizyki i nowoczesnych technik kryminalistycznych w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej otworzył laboratorium kryminalistyczne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera