Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
13.06.2022 aktualizacja 13.06.2022

Czarnek: subwencja na szkoły doktorskie zwiększona o 100 mln zł

Warszawa, 09.06.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Paweł Supernak Warszawa, 09.06.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. PAP/Paweł Supernak

Wiceminister finansów Sebastian Skuza pozwolił nam wczoraj na podpisanie decyzji o zwiększeniu subwencji dla uczelni w wysokości 100 mln zł na szkoły doktorskie - przekazał szef MEiN Przemysław Czarnek w Warszawie.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w piątek w Warszawie w uroczystościach z okazji jubileuszu 25-lecia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. KRASP tworzą rektorzy 109 szkół wyższych, w tym 10 uczelni niepublicznych, które wspólnie podejmują działania na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki.

Czarnek powiedział, że wiceminister finansów Sebastian Skuza "jest wielkim przyjacielem nauki i szkolnictwa wyższego" i stara się, by nakłady na ten cel były coraz wyższe.

"I choćby z okazji 25-lecia KRASP pozwolił nam wczoraj na podpisanie decyzji o zwiększeniu subwencji dla uczelni naszych w wysokości 100 mln zł na szkoły doktorskie" - przekazał szef MEiN.

Szkoły doktorskie zastępują od 1 października 2019 r. studia doktoranckie. Jest to jeden z efektów reformy nauki i szkolnictwa wyższego, wprowadzonej przez byłego wicepremiera i szefa MNiSW Jarosława Gowina. Jedna z zasadniczych zmian polega na tym, że każdy uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje stypendium, co wcześniej nie było regułą. Szkołę doktorską prowadzi cała uczelnia, a nie – tak jak dotychczas w przypadku studiów doktoranckich – uprawniona jednostka uczelni.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023