Studenckie Noble 2022 przyznane dziewięciorgu wybitnym studentom

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dziewięcioro studentów i studentek m.in. z Warszawy, Wrocławia, Poznania i z Lublina, zostało wyróżnionych w różnych kategoriach w piątek Studenckimi Noblami 2022 – poinformowało Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS). Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali nagrody w wysokości 5 000 zł.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS). Umożliwia wyróżniającym się studentom prezentację osiągnięć naukowych i artystycznych. Zgłoszenia oceniane są zarówno przez profesorów polskich uczelni wyższych, jak i studentów.

"Pragniemy, by młodzi, zdolni badacze, artyści i działacze społeczni zostali docenieni za swój trud i ciężką pracę, jaką włożyli w rozwój swoich pasji i zainteresowań. Studencki Nobel to jedyny tego rodzaju konkurs, w którym to właśnie studenci tworzą dla swych kolegów i koleżanek możliwość zaprezentowania siebie i swoich dokonań" - przekazali organizatorzy. Podkreślono, że co roku liczba zgłoszeń mierzona jest w setkach.

W tym roku najlepsi studenci zmierzyli się w dziewięciu kategoriach.

W kategorii Nauki techniczne zwyciężył Paweł Gut - student Automatyki Przemysłowej i Robotyki na AGH. Brał udział w grancie finansowanym przez NCBR Samowzbudny Akustyczny System SAS do monitorowania poziomu bezpieczeństwa w wyrobiskach kopalnianych, który miał na celu opracowanie i wdrożenie innowacyjnego systemu diagnostycznego do badania kotew górniczych.

Natalia Komorowska okazała się najlepsza w kategorii Sztuka. Jest ona studentką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. "To bardzo świadoma artystka, która od początku swojej edukacji wybrała szkło artystyczne. Efektem tego zaangażowania są dzieła o dużym walorze artystycznym, które doceniły również gremia specjalistów z zagranicy" - uzasadniono jej wybór.

W dziedzinie Dziennikarstwo i literatura wygrała Karolina Król - studentka filologii polskiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania koncentrują się m.in. wokół badań nad poezją oraz problematyką Holokaustu. Zrealizowała dwa studenckie projekty grantowe.

Aleksandra Bandzerewicz otrzymała laur za działalności w dziedzinie Nauk przyrodniczych i energetyki. Jest studentką Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Jej prace badawcze dotyczą otrzymywania i badania nowych biomateriałów polimerowych do zastosowań medycznych, w szczególności rekonstrukcji uszkodzonych tkanek i narządów.

W kategorii Fizyka i astronomia najlepszy okazał się Karol Łukanowski, student Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zajmujący się optyką kwantową. Jest współautorem czterech artykułów opublikowanych w czasopismach wysokiej klasy takich jak IEEE Transactions on Communications, Physical Review A czy Optics Letters. Prace te dotyczyły między innymi kwantowych granic przepustowości linii światłowodowych oraz superrozdzielczości w obrazowaniu optycznym.

W dziedzinie Medycyna i farmacja wygrała Alicja Forma, która jest studentką V roku kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, jest również doktorantką I roku w Szkole Doktorskiej tego samego uniwersytetu. Jest autorką i współautorką 39 artykułów naukowych, które znajdują zainteresowanie wśród innych naukowców i są już cytowane.

Paweł Bącal zwyciężył w kategorii Nauki społeczne. Laureat studiuje prawo i socjologię, a przed tym ukończył również studia z zakresu stosunków międzynarodowych. Wygłosił na konferencjach naukowych, głównie z obszaru nauk prawnych, 22 referaty poświęcone prawu europejskiemu. Opublikował 10 prac naukowych, w tym 8 artykułów w punktowanych czasopismach i dwa artykuły pomieszczone w monografiach wieloautorskich.

Laureatem w dziedzinie Nauki ekonomiczne w tym roku został Marceli Hązła. Opublikował ponad 10 artykułów, w większość samodzielnie. Jako ekonomista posiada licencje maklera papierów wartościowych wydawaną przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Agata Szewczykowska okazała się najlepsza w kategorii Działalność społeczna. Jest osobą wszechstronną, ambitną i niezwykle zaangażowaną społecznie zarówno na polu lokalnym, ogólnokrajowym, jak również międzynarodowym - podkreślono w uzasadnieniu. Pozostaje od wielu lat aktywistką społeczną w wielu różnych organizacjach i instytucjach - podkreślono w uzasadnieniu.

Zwycięzcy każdej kategorii otrzymali nagrody w wysokości 5 000 zł ufundowane przez Santander Universidades. Studencki Nobel jest współfinansowany również przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: w akademikach w Polsce brakuje 400 tys. miejsc noclegowych

  • 10.04.2025. Ćwiczenia reagowania kryzysowego Kryzys 25 w Centrum Symulacji Medycznej, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 10 bm. Wydarzenie jest organizowane przez Akademię Wojsk Lądowych. Scenariusz zakładał akcję ratunkową, po pożarze. Celem ćwiczeń jest koordynacja służb, rozwinięcie zdolności organizacyjnej, analiza sprawności działania, praktyczne nauczanie studentów ratownictwa medycznego i wydziału lekarskiego poprzez symulowane działania ratunkowe. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci AWL z innymi służbami ćwiczyli akcje ewakuacyjne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera