Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.05.2022
PL EN
06.06.2017 aktualizacja 06.06.2017

Siedmioro studentów nagrodzonych Studenckimi Noblami

Siedmioro studentów uhonorowano w konkursie Studencki Nobel, w którym wybierani są najlepsi polscy studenci. Gala wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas poniedziałkowej, finałowej gali konkursu ogłoszono zwycięzców każdej z siedmiu kategorii: dziennikarstwo i literatura; IT, fizyka i astronomia; nauki przyrodnicze i energetyka; medycyna i farmacja; nauki społeczno-ekonomiczne; sztuka; działacz.

Laureatem głównej nagrody w kategorii "dziennikarstwo i literatura" został Jakub Wiech z Uniwersytetu Warszawskiego, w kategorii "IT, fizyka i astronomia" - Bartłomiej Chojnacki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W "naukach przyrodniczych i energetyce" doceniono Michała Brzozowskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaś w "medycynie i farmacji" - Mikołaja Mizerę z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W "naukach społeczno-ekonomicznych" najlepszy okazał się Mateusz Danielewski z Uniwersytetu Warszawskiego, a w kategorii "sztuka" - Anna Lipiak z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tytuł najlepszego polskiego działacza studenckiego przyznano z kolei Karolinie Wojtas z AGH w Krakowie.

"W tegorocznej edycji Studenckiego Nobla zdecydowaliśmy się zmienić jego formułę" - powiedziała PAP koordynatorka konkursu Marta Sokołowska z Niezależnego Zrzeszenia Studentów. - "Do tej pory zawsze wybieraliśmy jednego najlepszego studenta. Teraz jednak, ze względu na realia rynku pracy, musieliśmy dostosować nasz konkurs do tego, z czym młodzież spotyka się, kiedy kończy studia i idzie do pracy. W związku z tym zdecydowaliśmy, że podzielimy konkurs na siedem branż, zgodnych z różnego typu kierunkami studiów i w każdej branży wybierzemy osobnego laureata. Uznaliśmy bowiem, że artystów i fizyków porównać się nie da - w obydwu dziedzinach do osiągnięcia są bardzo różne rzeczy, czego zresztą dowiodły zgłoszenia konkursowe" - stwierdziła.

Oprócz tego, w tegorocznej edycji organizatorzy zdecydowali się zrezygnować z regionalnych etapów konkursu, pozostawiając jedynie galę ogólnopolską. "Dało to wszystkim uczestnikom z całej Polski takie same szanse na zdobycie identycznych nagród" - tłumaczyła tę decyzję koordynatorka konkursu. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, zestawy gadżetów oraz laptopy.

W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy otrzymali łącznie 146 zgłoszeń, z których wybrali 61 finalistów.

Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 r. przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jego celem jest wyróżnienie najlepszych polskich studentów i umożliwienie najzdolniejszym młodym ludziom wykorzystania ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu. Laureaci wybierani są na podstawie kryteriów, wśród których znajdują się m.in.: oceny ze studiów, aktywność naukowa, społeczna oraz artystyczna, współpraca z prasą naukową oraz działalność w samorządzie studenckim i organizacjach studenckich. W konkursie udział brać mogą zarówno studenci uczelni publicznych, jak i niepublicznych. (PAP)

kflo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022