Uczelnie i instytucje

Współcześni pisarze autorami książki z okazji 70-lecia PAN

19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz
19.08.2011 Pałac Staszica, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Wojciech Pacewicz

Książkę, w której przedstawiono 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską wydała z okazji swojego 70-lecia Polska Akademia Nauk. Każdej z postaci towarzyszy esej napisany przez współczesne pisarki lub pisarzy, m.in. Stefana Chwina czy Joannę Bator.

Jak czytamy na stronie PAN, książka "W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki" to opowieść o ludziach nauki i o pasji, z jaką zgłębiali świat, poszukując tego lepszego. Publikacja powstała dla uczczenia 70 lat PAN.

"Jest to książka, w której przedstawiamy 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską. Każdej z tych postaci poświęcona jest notka biograficzna, ale też i esej-impresja napisany przez dwadzieścioro współczesnych pisarek lub pisarzy. Ci twórcy mieli całkowitą wolność w wyborze treści i formy. Ciekawa i inspirująca lektura!" - napisał w mediach społecznościowych prezes PAN prof. Jerzy Duszyński, który jest też jednym z autorów koncepcji publikacji.

W książce przybliżono m.in. postaci Mikołaja Kopernika, Ignacego Domeyki Floriana Znanieckiego, Józefy Joteyki, Mariana Smoluchowskiego, Jana Czochralskiego czy Ignacego Łukasiewicza. "Wśród bohaterów znajdziemy ikoniczne, kojarzone z Polską postaci, ale także naukowców mniej rozpoznawalnych, przedwcześnie zmarłych, mniej oczywistych" - czytamy na stronie internetowej poświęconej książce.

W publikacji opisano badaczy reprezentujących różne dziedziny naukowe i żyjących na przestrzeni wieków. "Choć wiele ich różniło, to łączyła ich pasja badawcza i dociekliwość w poznawaniu otaczającego świata. To swoisty obraz historii polskiej nauki na tle historii kraju oraz międzynarodowych przemian i przełomów. Uczestnikami, a nawet czynnikami sprawczymi tych wydarzeń, były osoby opisane w książce" - czytamy w informacji na temat książki.

Z kolei wśród autorów znaleźli się Stefan Chwin, Maciej Hen, Weronika Murek, Ignacy Karpowicz, Łukasz Zawada czy Joanna Bator.

"Dwadzieścioro znanych współczesnych pisarek i pisarzy podjęło się ważnego i ciekawego zadania – przybliżenia sylwetek polskich uczonych. Ich indywidualny i niepowtarzalny punkt widzenia odsłania przed czytelnikami zupełnie nieoczekiwane perspektywy, pokazując odkrycie naukowe jako część kulturowego i społecznego szerszego kontekstu. Tym samym postacie naukowców stają się mniej odległe, a ich dokonania – nawet jeśli nie do końca zrozumiałe – to jednak bliższe życiu" - oceniła cytowana przez PAN laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.

Publikacja jest dostępne w dwóch wersjach językowych (po polsku i po angielsku). Można je pobrać ze strony www.pan.pl/20Postaci. 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sejmowe komisje za ratyfikacją porozumienia w sprawie programu wymiany uniwersyteckiej

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Rzeszów/ Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace podpisały umowę, będą wspólnie kształcić studentów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera