Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2022
PL EN
09.05.2022 aktualizacja 09.05.2022

Gdańsk/ Na UG rusza Wampiriada

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W poniedziałek na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczyna się Wampiriada, czyli akcja honorowego studenckiego krwiodawstwa. Chętni będą mogli oddać krew do środy w krwiobusach zaparkowanych na terenie uczelni.

Niezależne Zrzeszenie Studentów UG poinformowało, że w poniedziałek rozpoczyna się Wampiriada.

Krwiobus ze specjalistami z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w Gdańsku zaparkuje w trzech miejscach: w poniedziałek na parkingu przy Wydziale Ekonomicznym w Sopocie, we wtorek przy Wydziale Biologii. Natomiast w środę na parkingu przy Wydziale Nauk Społecznych. Oba wydziały znajdują się w Gdańsku. Krew będzie pobierana od godz. 9 do 14.

Koordynator projektu Przemysław Sadowski powiedział PAP, że przez ostatnie dwa lata, ze względu na pandemię i zakaz organizacji tego typu wydarzeń na terenie uczelni, Wampiriada odbywała się w siedzibie RCKiK w Gdańsku. "Po dwóch latach powracamy do normalnego trybu funkcjonowania projektu" - stwierdził.

Wampiriada jest ogólnopolskim projektem realizowanym na wielu uczelniach. Jego celem jest pozyskanie nowych dawców, a także propagowanie honorowego krwiodawstwa wśród społeczności akademickiej. Oddać krew może każda pełnoletnia i zdrowa osoba. Odbywa się regularnie zazwyczaj dwa razy do roku we wszystkich większych ośrodkach akademickich w Polsce.

Krew może oddać osoba zdrowa w wieku 18-65 lat, która waży ponad 50 kg. Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po zjedzeniu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku; powinien też wypić około 1,5 litra płynów w ciągu doby. Minimum 24 godziny przed oddaniem krwi nie można pić alkoholu. Nie należy zgłaszać się do oddawania krwi, jeśli jest się przeziębionym (z katarem) lub przyjmuje się leki.

Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne, wraz z badaniami trwa około godziny. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem, trzeba też wypełnić szczegółowy kwestionariusz, który zawiera pytania dotyczące stanu zdrowia. Do oddania krwi kwalifikuje lekarz po zmierzeniu ciśnienia i przeprowadzeniu wywiadu; przed oddaniem krwi pobierana jest próbka, badany jest poziom hemoglobiny.

Każdy dawca otrzymuje posiłek regeneracyjny - osiem tabliczek czekolady (4,5 tys. kcal.).

W zasobach RCKiK w Gdańsku jest niski stan grup krwi: O RhD-, A RhD- oraz B RhD1.(PAP)

autor: Piotr Mirowicz

pm/ sp/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022