Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
29.03.2022 aktualizacja 29.03.2022

Szczecin/ Powstała Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów - Centrum Badawcze PUM

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów - Centrum Badawcze powstała na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Jednostka ma kontynuować zadania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, w ramach której naukowcy zidentyfikowali m.in. Danutę Siedzikównę "Inkę" i Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę".

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów powstała we współpracy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Instytutu Pamięci Narodowej w 2012 r. W 2021 r. IPN wypowiedział uczelni umowę.

"W strukturach uniwersytetu powstała teraz jednostka, która będzie odpowiadać za to, za co odpowiadał projekt Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Przez blisko 10 lat działalności projektu udało się stworzyć unikatowy zespół, opracować nowe metody badawcze, zgromadzić sporo doświadczeń" – powiedział PAP kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.

Wyjaśnił, że dzięki nowej formule działania przed badaczami otworzyły się znacznie większe możliwości – centrum badawcze będzie mogło nie tylko rozwijać bazę genetyczną, ale też realizować wiele innych projektów.

"Podkreślaliśmy zawsze, że Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów to nie tylko projekt, który ma zidentyfikować ofiary. To przede wszystkim projekt naukowy – świadczy o tym zresztą liczba publikacji członków zespołu, które ukazały się w wysoko punktowanych czasopismach. W ramach centrum łatwiej będzie natomiast choćby o pozyskanie środków na badania" – wskazał Ossowski.

Zaznaczył, że naukowcy działający w projekcie byli "pionierami we wdrażaniu nowoczesnych technologii do identyfikacji ofiar zbrodni systemów totalitarnych".

W bazie materiału porównawczego rodzin ofiar systemów totalitarnych naukowcy z PUM zgromadzili dotychczas ok. 2 tys. próbek, przebadali ok. 1,2 tys. szkieletów. Zidentyfikowano przeszło 120 osób, m.in. Danutę Siedzikównę "Inkę", Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę" i Hieronima Dekutowskiego "Zaporę".(PAP)

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024